Intel Oyun Ekran Kartı DG2 Serisiyle Gelebilir

ekran kartı bulmak

Ortaya çıkan iddialara göre Intel marka oyun odaklı ekran kartı gelecek sene piyasada olacak. Kısacası Twitter’da çıkan bilgilere altı yeni kart yolda. 

Intel’in Xe DG2 serisi ekran kartları için Twitter’da bir özellik listesi ortaya çıktı. Bu tweetler her ne kadar güvensiz dursa da listelerde yer alan bilgiler oldukça gerçekçi. Daha önceki sızıntılar ve söylentiler ışığında bu veriler oldukça tutarlı. Bu yüzden bir göz atmakta fayda var. 

Speküle edilen veriler oldukça tutarlı. Intel Xe DG1 ve Tiger Lake işlemcilerinde yer alan grafik işlemcileri hakkında halihazırda bilgimiz var. Bu yüzden yeni geleceği söylenen bu kartlar da olası duruyor. Listede olası altı farklı Intel marka ekran kartından bahsediliyor. Ancak, tüm bu seçeneklerin hepsinin piyasada olup olmayacağı ise soru işareti.

Ekran kartları hakkında Intel’den son bilgi Ocak ayında yayınlanan sürücüler sayesinde geldi. Bu yazılımların içinde DG2 kartların 128 ve 512 işlem ünitesi olan varyasyonlarından bahseden ifadeler yer alıyordu. Bunun dışında bir bilgi ise yer almıyordu. Yine son zamanlarda ilk DG2 test numunelerinin bilgileri veri tabanlarında yer aldı. Bu verilerde de yine 128 ve 512 birimli modeller yer aldı.

Ortaya çıkan verilerde Intel ekran kartı modelleri hakkında hangi veriler var?

Ortaya çıkan verilere göre 4.096 işlem birimine sahip olan 512 EU model ekran kartı eğer doğruysa AMD RX 6800’den daha güçlü bir kart olabilir. Ne var ki bu kartın saat hızını bilmiyoruz. RX 6800 1.7 GHz hızında çalışabiliyor. Görme şansına eriştiğimiz alt seviye kart olan DG1 ise 1.65 Ghz başlangıç hızına sahip. Eğer tahminler tutarlı olursa bu da kartın 13.5 TFLOPS potansiyelinde olduğu yorumu yapılabilir. RX 6800 ise 13 TFLOPS üretebiliyor.  Buna rağmen RX 6800’ün bosst yeteneği kartı 2.1 GHz’e yükseltebiliyor. Sonuçta kartın potansiyeli 16,2 TFLOPS değerine kadar ulaşıyor. DG2’nin potansiyel olarak bu kartla yarışabilmesi için 2GHz’e kadar yükselebilmesi şart.

Eğer ortaya çıkan liste doğruysa 384 EU kartı saat hızlarına bakmaksızın AMD X 6700 XT’nin üstünde yer alacaktır. Listelenen diğer kartlar ise DG2 serisinin alt modelleri olarak piyasada yer alabilir. Serinin en altında ise 96 EU yongası içeren model var. Bu kart tıpkı DG1 gibi “çalışsın yeter” amacına cevap veren bir kart olması muhtemel.

Bu kartlar ile ilgili henüz hiçbir resmi açıklama yok. Bekleneceği gibi herhangi bir çıkış tarihi de bulunmuyor. Bakalım Intel ekran kartı piyasasının 3. oyuncusu olmaya hangi perdeden girecek. Muhtemelen tüm meraklıların kafasındaki yegane soru bu.

Diğer haberler:

>> Redmi yeni dizüstü bilgisayarlar ortaya çıktı: İş dünyası sallanacak

>> Çip Üretimi Şimdi de Kuraklık Tehdidi ile Karşı Karşıya