Intel Tiger Lake-H İşlemciler 1 Milyon İşlemcinin Piyasaya Çıkması Demek

Google News Abone Ol

Intel Tiger Lake-H işlemcilerin piyasaya çıkması pazarda ciddi bir hareketlilik doğuracak. Kısacası Intel’in yeni işlemci serisi bir milyon dizüstü bilgisayarın piyasada olmasına neden olacak.

Bugünlerde Intel’in 11. nesil Core-H serisi işlemcilerini taşıyan ürünler karşımıza çıkıyor. Tiger Lake-H adını taşıyan bu serinin çıkışı belki de hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Bunun birinci önemi, bileşen eksikliğinin hissedildiği bir zamanda büyük bir ürün akışı sağlaması. İkinci önemi ise yeni nesli bekleyen dizüstü bilgisayar müşterilerinin bekleyişinin sona ermesi. Yani bu hem üretim tarafında, hem de tüketim tarafında yılın belki de en çok beklenen dönemlerinden biri.

Ne var ki bugüne dek dizüstü bilgisayar almak isteyenlerin ciddi biçimde kafasını karıştıran bir süreç vardı. Bir önceki nesli temsil eden 10. Nesil Comet Lake-H işlemcilerini almak durumundaydınız. 11. Intel Nesil Tiger Lake-H işlemcilerin sadece 4 çekirdekli taşınabilir versiyonları çıkış yapmıştı. 11. nesil H serisinin çıkmasıyla artık performans laptop’ı arayanlar da 11. nesle kavuştu. Böylece teknolojiyi yakından takip eden kimseler performans ürünü alırken parasını daha rahat harcama şansına kavuştu.

11. Nesil Intel Tiger Lake-H dizüstü bilgisayar pazarını ciddi anlamda etkileyecek

Bu gelişmeyle ilgili ilk iyi haber artık Tiger Lake işlemcilerin tüm dizüstü piyasasını kapsaması. Bununla birlikte, hala kafa karıştıran bazı unsurlar da sürüyor. Örneğin Intel’in oluşturmaya çalıştığı H35 segmenti bir istisna olarak hala karşımızda. Ancak, H35’in de bir Tiger Lake olması bu karışıklığı bir nebze olsun kapatıyor.

Yeni Tiger Lake-H ile Intel 10nm üretim sürecini kullanmayı sürdürüyor. Willow Cove Core mikro mimarisi bu işlemcilerin temelinde yatan tasarım. Bunun oyuncular için önemi artık 5.0 GHz’e ulaşan turbo hızlarının mümkün hale gelmesi. Hatta overclock yönetimi özellikleri bu hızları efektif olarak mümkün kılıyor. Tabii ki buna orantılı olarak bu işlemciler ciddi soğutma çözümlerine bel bağlamanızı da zorunlu kılıyor.

Intel Speed Optimizer adı verilen özellik tüm çekirdek hızlarını artırmanıza izin veriyor. Bu da kısacası inanılmaz bir performansı dizüstü tarafında karşımıza çıkarıyor. Turbo Boost Max 3.0 ile birlikte de yüksek frekansa ihtiyaç duyan çekirdek otomatik belirlenir ve performans buna göre yönetilir.

Sonuçta bu neslin iddiası önceki nesle oranla çok parçacıklı işlemlerde %19 performans artışı. Intel’in diğer iddiası da bu işlemci neslinin laptoplar için en hızlı tek parçalı işlem performansını sunduğu şeklinde. Tek parçalı işlemin önemi ise en çok oyunlarda çıkıyor.

Diğer haberler:

>> Sony ‘nin Yeni Kulaklığı Kablosuz Şarj, Yüksek Kalite Ses ve Dahasıyla Geliyor

>> Nothing Ear 1: OnePlus Ortak Kurucusu, Özel Bir Kulaklıkla Geliyor


CEVAP VER