Metallica, Karantina Sürecinde Zoom Üzerinden Çalışarak Şarkılar Yazıyor. Peki Zoom Nedir?


Metallica , thrash metal müziğin en önemli temsilcilerinden. Grup, kovid sebebiyle yaşanan karantina sürecini yeni albüm üzerinde çalışarak değerlendiriyor. Hem de Zoom kullanarak.

.

Metallica, şu günlerde yeni albüm üzerinde çalışmakla meşgul. Koronavirüs salgını sebebiyle etkinliklerin iptal edildiği, iş süreçlerinin evlerden yürütüldüğü dönemde, grup üyeleri de gerekmedikçe dışarı çıkmıyor, yanyana gelmiyor. Bunların yerine, Zoom üzerinden online görüntülü toplantılar gerçekleştiriyor, hatta zaman zaman müzikleri de böyle icra ediyorlar. Yine de, bazen ses ve görüntü arasında yaşanan senkron sorunları can sıkabiliyor

YouTube’daki The Fierce Life kanalı, grubun kurucularından ve vokali James Hetfield ile bir podcast röportaj gerçekleştirdi. Hetfield, grup olarak pandemi sürecinde en az 10 yeni şarkı yazdıklarını ve bu yazım süreçlerinin de Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti.

Metallica, Karantina Sürecinde Zoom Üzerinden Çalışarak Şarkılar Yazıyor. Peki Zoom Nedir?

“Çünkü Kovid var ve evde oturuyorsun, bazen biraz sabırsız da oluyorsun ve bazı zamanlar kendini yaratıcı hissettiğinde, diğer üyelerle bir araya gelip bir şeyler yapmak istiyorsun. İşte bu sebeple haftalık olarak Zoom görüşmeleri yapıyoruz. Bir keresinde dedim ki, ‘Hey, bakın bir şeyler çaldım ve yazdım. Size de göndereyim. Bakalım sonra ne oluyor.’ Blackened 2020 versiyonu böyle ortaya çıktı. Önce bir şeyler çalıyorum, ki onların daha önce duymadığı bir şeyler. Sonra onlar çalıyor ve sonra da üzerine konuşmaya, çalışmaya başlıyoruz.”

Bu arada James Hetfield, an itibarıyla korona aşısı yaptırma konusunda kararsız olduğunu da ifade ediyor. Ünlü frontman, konserler için de şu an durumun belirsiz olduğunu ve bunun sebebinin de korona olduğunu tekrarlıyor.

Kirk Hammett, yüzlerce gitar riff’inin olduğu telefonunu kaybetmişti

Metallica, adı “teknoloji” ile anılan sayılı gruplardan bir tanesi. Tabii hep iyi değil, bazen kötü anlamda da. Örneğin, yıllar yıllar evvel grup, online müzik servisi Napster ile mahkemelik olmuştu ve bu süreçte kuruculardan ve davulcu Lars Ulrich ile hayranların arası açılmıştı.

Başka bir örnekte ise, gitarist Kirk Hammett ve kaybettiği telefonu günlerce konuşulmuştu. Hammett, yeni albüm öncesinde, yüzlerce gitar riff’i hazırlamış ve bunları telefonuyla kaydetmişti. Lakin daha sonra telefonunu kaybetmiş ve bir daha bulamamıştı. Bu da albüm hazırlık sürecini olumsuz anlamda etkilemişti.

Peki Zoom uygulaması nedir, ne işe yarar?

Zoom, bir video sohbet uygulaması. Hem PC’de hem de akıllı mobil platformlarda erişilebiliyor ve aynı anda pek çok kişinin görüntülü olarak iletişim kurmasını sağlıyor. Arkadaş sohbetlerinden profesyonel dünya ihtiyaçlarına kadar pek çok seçenek sunabilen Zoom, ücretli abonelikler de sunuyor.

Uygulama, özellikle pandemi sürecinde sıklıkla tercih edilerek ciddi bir bilinirlik ve kullanıcı kitlesi elde etti. Öyle ki, 2020 yılında 447 milyon kez indirildi ve dünya çapında en çok indirilen 5. uygulama unvanına erişti.

>>Facebook, Artık Siz Paylaşmadan Önce Soracak: Okudunuz mu?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here