iOS 14.5 Bu Hafta Geliyor. iPhone Veya iPad’inizi Güncellemek İçin 2 Neden

iOS 14.5 Bu Hafta Geliyor. iPhone Veya iPad'inizi Güncellemek İçin 2 Neden

Apple, uzun bir beta sürecinin ardından nihayet iOS 14.5 ve iPad 14.5 sistem sürümlerini yayınlamaya hazırlanıyor. İşte elimizdeki detaylar.

iOS 14.5 için hazır mısınız? Gelen bilgilere göre bu güncellemeler için henüz net tarih yok, ama bu hafta içinde kullanıcılara sunulacak. Tabii ki yeni güncelleme, beraberinde kullanışlı yeni özellikleri de getiriyor diyebiliriz. Face ID ve Siri tarafında yapılan yeni geliştirmeler gibi.

Eğer bir iPhone telefona ya da iPad tablete sahipseniz, güncellemelerin ne denli önemli olduğunun da farkındasınızdır. Biliyorsunuz Apple, yazılım tarafına da önem veren firmaların başında geliyor.

Cnet’te yer verilen haberde, kullanıcıların bu güncellemeyi indirmesi için iki gerekçe belirtilmiş. Tabii bu gerekçelere geçmeden evvel, eğer güncellemeyi çıkar çıkmaz indirme düşünceniz varsa, mevcut sisteminiz için backup almanızda fayda olduğunu da belirtelim. İstenmeyen, can sıkıcı bir durumla karşılaşmak istemezsiniz, değil mi?

Bundan birkaç sene öncesine gittiğimizde, 2016’da iPad’ler için yayınlanan bir güncelleme, pek çok tabletin bir süreliğine kullanılamaz hale gelmesine yol açmıştı. Aynı sene iPhone’lar için hazırlanan bir güncelleme ise, “Tamir edilen bazı iPhone’ların” çalışmamasına sebebiyet vermişti. Bu sebeple de, güncelleme yayınlanınca hemen indirmemeniz, bekleyerek yorumları takip etmeniz de sizin için daha güvenli olacaktır.

iOS 14.5 Bu Hafta Geliyor. iPhone Veya iPad'inizi Güncellemek İçin 2 Neden

1. Face ID, yüzünüzde maske varsa bile güvenli bir şekilde kullanılabilecek

Eğer Apple Watch kullanıcısı iseniz, yeni bir seçeneğiniz daha olacak. Biliyorsunuz, pandemi süreci sebebiyle maske takmak zorundayız ve bu esnalarda çoğu telefonun yüz tanıma sistemi stabil çalışmıyor. Bunun yerine de çoğu kullanıcı, parmak izi okuyucu sensör kullanımına yönelmiş durumda. Apple ise, Face ID’i Apple Watch aracılığıyla işlevsel hale getirmek istiyor. Yüzünüzde maske olsa bile, bu sayede güvenli kullanım mümkün olacak.

2. Siri’deki geliştirmeler ile acil durumlarda müdahale kolaylaşacak

Siri, artık default olarak yalnızca kadın sesi sunmayacak. Farklı ses seçenekleri de olacak. Yeni sistemin İngilizce dilinde, iki yeni ses seçeneği sunacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan bu sanal asistan, artık siz talep etmeden de acil durumları fark edip, siz ona seslenmeden yardım talep edebilecek. Tabii bu süreci siz de gördüğünüzde, Siri’nin yanıldığını düşünüyorsanız iptal etmek için 3 saniyelik bir süreniz olacak.

Bu detaylara ek olarak; yeni güncellemeyle birlikte 200’ü aşkın yeni emoji, kendi seçiminiz doğrultusunda kullanabileceğiniz default müzik uygulaması ve yeni nesil konsolların gamepad’lerine destek gibi detaylar da geliyor.

14.5 versiyonuna hangi telefon ve tabletler destek sunacak? Eğer cihazınızda iOS 14 sürümü var ise, bu yeni güncelleme de gelecek demektir.

>> Sosyal Medya Doğruları Söylüyor Mu? Bilgi Kirliliğini Önlemek Mümkün