YouTube, Android Ve iOS’a Kafa Karıştırıcı Özellikler Ekledi, Video Kalitesi Neye Göre Belirlenecek?

YouTube Go kapatılıyor

YouTube, dünyanın en büyük video platformu ve görünüşe göre yeni bir özelliği de teknoloji severlerin beğenisine sunulmak üzere. İşte konu hakkında yabancı basında paylaşılan detaylar.

Video kalitesi çoğumuz için önemlidir. Öyle ya, izlediğimiz şeyleri net olarak görmek isteriz. Android Police’te yer verilen bilgilere göre YouTube, yakın zamanda sunacağı özellik ile kullanıcılara “video kalitesi”nin önceden belirlenmesi ve bir standart olarak kullanılabilmesi için seçenekler sunacak.

Aşağıdaki ekran görüntülerinden de görebileceğiniz üzere, YouTube’un sunacağı bazı seçenekler var. Burada, video izleyeceğiniz esnadaki durumunuz göz önünde bulundurularak “en iyi çözüme erişim” hedefleniyor. İlk yorumlar ise, daha fazla seçeneğin rahatlıkla sunulabileceği yönünde.

Örneğin, mobil ağda kullanım yaparken “Auto” seçeneğini işaretleyerek o anki en iyi deneyim size sunulabilecek. “Data Saver” yani “Veri Tasarrufu” özelliğini seçerseniz de düşük çözünürlüklü izlemeler gerçekleştirebileceksiniz, bu da internet paketinizin kolay kolay bitmemesini sağlayacak.

Video kalitesi seçimlerini isterseniz Wi-Fi ağa bağlıyken de düzenleyebileceksiniz. Ek olarak, daha gelişmiş seçeneklere geçiş yaparak belirli çözünürlükleri seçmek de mümkün olacak. Seçenekler arasında 4K çözünürlük de bulunuyor. Yine de ilk deneyimleyenler, özellikle bu seçeneğin her video için ayrı ayrı seçilmesi gerektiği belirtilmiş, ki bu da zahmetli ve can sıkıcı bir detay. Gerçi şu an kaç kişi telefonunda habire 4K çözünürlüklü video izlemek ister ki? Hem bağlantı hızı hem de veri paketi tarafında ideal bir tercih olduğunu söylemek güç.

YouTube, Android Ve iOS'a Kafa Karıştırıcı Özellikler Ekledi, Video Kalitesi Neye Göre Belirlenecek?

YouTube Mobile’a şu an girip baktığımızda “Mobil veri kullanımını sınırla” seçeneğini görüyoruz. Bunu aktifleştirdiğimizde, mobil ağdayken HD çözünürlük devre dışı bırakılmış oluyor. Böylece internet paketinizi ekonomik kullanabiliyorsunuz. Yeni güncellemeyle birlikte daha çok seçeneğe kavuşacağız gibi görünüyor.

Bu bahsettiğimiz güncellemeyi şu an APK olarak bulup kurabilirsiniz, ancak biz önermiyoruz. Çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En önemlisi de, güvenlik tarafında ciddi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz var. Resmi olarak yayınlandığında zaten kullanım mümkün olacak ve yorumlar doğrultusunda da firmadan yeni hamleler gelecektir.

Güncellemenin hem Android hem de iOS uygulamaları için hazırlandığını hatırlatalım.

>> Sosyal Medya Doğruları Söylüyor Mu? Bilgi Kirliliğini Önlemek Mümkün