iPhone 12, iPhone 13 Serisi Çıktıktan Sonra Çok Değer Kaybeder Mi?

iPhone 13 yazılım hatası

iPhone 13 ailesinin gelmesina az bir süre kala, iPhone 12 satın almayı düşünen ya da satmayı düşünenler varsa, bu haberimiz onlar için.

Eylül ayı yaklaşıyor ve bildiğiniz gibi her sene eylül ayında Apple’ın özel bir etkinliği gerçekleştiriliyor. Bu etkinlik, genellikle yeni iPhone ailesinin resmi tanıtımı için gerçekleştiriliyor ve bu sene de büyük ihtimalle iPhone 13 ailesini göreceğiz. Peki iPhone 13 ailesinin gelecek olması, iPhone 12 ailesinin değerine nasıl etki edecek? Evet, tahmin ettiğiniz gibi değer kayıpları yaşanacak. Konu hakkında bir araştırma gerçekleştiren Decluttr websitesi, dikkat çekici detaylar paylaştı.

Öncelikle, yıllardır yapılan pek çok araştırma, pek çok iPhone modelinin, yeni bir model tanıtıldıktan sonraki 3 aylık dilimin ardından %20 civarında değer kaybı yaşadığını ortaya koyuyor. Bu, eski iPhone’ları elinde tutanlar için üzücü bir detay, ama eski model iPhone almak isteyenler için de avantajlı bir dönem.

iPhone 13 ailesinden önce, araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 50’lik dilimi, yeni telefon çıkınca hemen almıyor, 10 haftalık bir bekleyiş sürecini geçiriyor. Bu esnada, kullanılan mevcut telefonda %33’lük değer kaybı yaşanabiliyor ve pek çok kullanıcı da bunun farkında değil aslında. Az sayıdaki kullanıcı ise, yeni iPhone’lar çıkar çıkmaz geçiş yapmayı tercih ediyor.

Decluttr’ın belirttiğine göre, yeni bir iPhone çıktıktan 1 ay sonra, bir önceki modelin değerinde %12’lik düşüş, 3 ay sonrasında da %20’lik düşüş yaşanıyor. Bu verileri göz önüne alarak da elinizdeki telefonu satabilir ya da eski modeli daha uygun fiyata alabilirsiniz.

iPhone 12, iPhone 13 Serisi Çıktıktan Sonra Çok Değer Kaybeder Mi?

Görünüşe göre en az değer kaybeden telefon, iPhone…

Araştırmanın devamında, Apple ürünlerinin hem sıfır hem de ikinci el olarak yine de diğer üreticilerin modellerine kıyasla daha değerli olduğu belirtilmiş.

Örneğin iPhone 12 telefon, ilk 1 yılın ardından değerinde %49’luk kayıp yaşıyor. 2 yılın sonunda da %66’lık değer kaybı söz konusu.

Samsung Galaxy amiral gemilerine baktığımızda ise, ilk yılın ardından %65, 2 yılın ardından da %79’luk değer kaybı muhtemel.

OnePlus’lara baktığımızda, ilk yılın ardından %72, 2 yılın ardından da %79’luk değer kaybı var. Peki siz, iPhone 13 serisine hazır mısınız?

> Windows 11, güncelleme tarihi belli oldu: Windows 10 ücretsiz güncelleniyor!

> Instagram Kullanıyorsanız Doğum Tarihi Bilginize Dikkat Etmeniz Gerekiyor