Apple Uygulama Komisyonları Tarih Oluyor: Bomba Gibi Kararlar

Apple hakkında soruşturma

Dünyanın en inatçı şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen Apple, uygulama komisyonları konusunda geri adım atmaya karar verdi. Şirket birçok ülke tarafından yakın takibe alınmıştı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Epic Games başta olmak üzere birçok marka Apple ile çeşitli problemler yaşadı. Bu problemlerin genellikle komisyonlar ile alakalı olduğu biliniyor. Dünyanın en fazla kullanılan uygulamalarından Spotify ve Netflix yine uygulama komisyonlarına maruz kalan şirketler arasında yer alıyor. Tüm bu yaşanan gelişmeler genel olarak Apple markasını zora sokuyordu.

Netflix, Amazon Kindle ve Spotify gibi uygulamalar için Apple geri adım attı. Böylece okuyucu geliştiricilerine uygulamadan kayıt yapılma imkanı sunuldu. Yani Netflix platformuna üye olmak ve ödeme yapmak isteyen birisi yine Netflix platformunun kendisini kullanabilir.

Apple uygulama komisyonları yoğun şikayet alıyordu

Teknoloji dünyasının en önemli güçleri arasında yer alan Apple yaklaşık olarak yüzde 30 oranında komisyon uyguluyor. Bu rakamlar birçok markanın adeta isyan etmesine yol açtı. Epic Games bu isyan bayrağını açan ilk şirket olarak karşımıza çıktı. Hemen ardından Netflix ve Spotify mevcut komisyon oranlarına sert tepki gösterdi.

Apple uygulama komisyonları

Japonya Adil Ticaret Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturma ise ipin ucunu iyice kopardı. Şirket bu soruşturmadan herhangi bir problem yaşamadan geçmek için komisyon kararını değiştirdi. Böylece Netflix ve Spotify gibi uygulamalar doğrudan bağlantı hakkı kazandı. Yani herhangi bir kullanıcı uygulama içerisinde yer alan Netflix bağlantısını kullanarak kayıt yapabilir.

Apple komisyon kararı 2022 yılından itibaren geçerli olacak

ABD’li teknoloji devi Apple tarafından alınan bu karar 2022 yılında hayata geçecek. Böylelikle kullanıcılar ilk defa kayıt olurken başka bağlantı kullanabilecek. Harici bağlantı linkine tıklayan kullanıcıların ayrıca veri güvenliğine sahip olacağı ifade ediliyor.

Netflix ve Spotify gibi uygulamalar her ne kadar komisyon kararından muaf kalsa bile yine de birçok şirket durumdan şikayetçi. Apple ilerleyen dönemlerde başka uygulamalara yine benzer muafiyetler tanıyabilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Apple elektrikli otomobil, yeni bir özelliği ile gündeme geldi: İşte detaylar

>> iPhone 13 kamerası hakkında yeni detaylar ortaya çıktı: İşte kamera canavarı