iPhone 12 Pro Almak İçin Hangi Ülkede Kaç Gün Çalışmak Gerekiyor? Türkiye...

iPhone 12 Pro Almak İçin Hangi Ülkede Kaç Gün Çalışmak Gerekiyor? Türkiye Listenin Başında

iPhone 12 Pro maliyeti
Google News Abone Ol

Apple tarafından geliştirilen ve en iyi akıllı telefon modellerinden bir tanesi olarak gösterilen iPhone 12 Pro almak için hangi ülkede kaç saat çalışılması gerektiği araştırıldı. İşte ortaya çıkan son derece çarpıcı sonuçlar.

Her geçen gün artış gösteren yurtdışı akıllı telefon fiyatları, hiç durmuyor. Bu tür cihazlardan alınan vergilerin de çok ciddi boyutlarda olması, fiyatını kat kat fazlalaştırıyor. Peki iPhone 12 Pro cihazını satın almak isteyen bir vatandaş, ne kadar süre çalışması gerekiyor? 

İndirim kuponları ile tanınan Picodi isimli bir platform, son derece ilginç bir araştırma yaptı. Bu araştırma ile birlikte iPhone 12 Pro modelinin aslında bazı ülkeler için lüks olduğu ortaya çıktı. Bu ülkeleri muhtemelen az ya da çok tahmin edebilirsiniz.

Her ülkede iPhone 12 Pro almak için çok çalışmak şart mı?

Numbeo isimli küresel veritabanını kullanan Picodi, oldukça kapsamlı bir araştırmaya yer verdi. Ülkelerin asgari ücretlerini ve satın alma gücünü hesapladı. Ayrıca hangi ülkelerde iPhone 12 Pro modeli ne kadar onu da işin içine kattı. Sonuç olarak ortaya Türkiye adına son derece vahim bir tablo çıktı.

iPhone 12 Pro almak

Türkiye’de ortalama maaş 3.035 TL ve elbette bunun altında ya da üstünde maaş alanlar da mevcut. Türkiye’deki bir Apple tutkunu bu cihazı almak için 103,8 gün çalışmak zorunda. Yani işin açıkçası iPhone 12 Pro almak için diğer ülkelere göre çok daha fazla çalışmak zorunda.

Tablodaki yerimizi anlamak için bizden sonra en fazla çalışmak zorunda kalacak ülke vatandaşlarına bakalım. iPhone 12 Pro modeline sahip olmak isteyen bir Filipin vatandaşı 88,2 gün çalışmak zorunda. Filipinler, Türkiye’den sonra en uzun çalışmak zorunda kalan ülke oldu. Bu durum tablodaki yerimizi bir kez daha göstermiş oldu.

iPhone 12 Pro almak isteyen kişiler; İsviçre, ABD ve Avustralya gibi ülke vatandaşları ise 6-11 gün arasında çalışmak zorunda. Sizce iPhone 12 modelleri neden Türkiye’de bu kadar pahalı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple, iPhone 6s ve SE 2016’yı iOS 15 ile sonlandıracak mı?

>> iPhone 12 Vergi Fiyatı Ortaya Çıktı Rakamlar Dudak Uçuklatıyor


CEVAP VER