iPhone 12 Vergi Fiyatı Ortaya Çıktı Rakamlar Dudak Uçuklatıyor

iPhone 12 Vergi Fiyatı Ortaya Çıktı Rakamlar Dudak Uçuklatıyor

iPhone 12 satış tarihi
Google News Abone Ol

Herkesin büyük bir merakla beklediği iPhone 12 vergi fiyatı, sonunda ortaya çıktı. Normal şartlarda birçok kişi sadece akıllı telefonların fiyatlarını merak eder. Ancak Türkiye’de herkes vergi miktarına kenetlendi.

Türkiye gibi ülkelerde Özel Tüketim Vergileri olduğu için herşeyin fiyatı normalden çok daha pahalı olabiliyor. Elbette bu tür vergiler her yerde var. Ancak ortaya çıkan son fiyatlamalar ile birlikte, çok yüksek vergilerin olduğu görüldü.

TRT payı, ÖTV, KDV ve telefonun Apple Türkiye karı, fiyatların bulutlara kadar çıkmasına neden oldu. Muhtemelen Apple şirketi de böylesine yüksek fiyatlardan memnun değildir. Ancak yeni gelen vergilerle birlikte, ne yazık ki bu tür fiyatlara alışmak gerekecek. Telefonun ülkeye giriş fiyatı aslında pek yüksek değil. Ancak ortaya çıkan bazı eklemeler, bu akıllı telefonun cep yorucu hale gelmesine neden oluyor.

iPhone 12 vergi fiyatı uzun bir süre değişmeyecek

Yeni çıkan bir iPhone 12 modelini kullanmak istiyorsanız, bu iş size pahalıya patlayabilir.

iPhone 12 vergi fiyatı

  • Giriş fiyatı: 4.364 TL
  • Kültür Bakanlığı: 44 TL
  • TRT payı: 440 TL
  • ÖTV: 2.424 TL
  • KDV: 1.309 TL
  • Alınacak toplam vergi: 4.217 TL
  • Apple Türkiye karı: 1.418 TL
  • Satış fiyatı: 9.999 TL

diyebiliriz. Bu fiyatlama en düşük iPhone 12 modeli olan iPhone 12 Mini için geçerli. iPhone 12 Pro Max gibi cihazlar ise vergilendirme konusunda çok daha yüksek rakamlara maruz kalabiliyor. iPhone 12 vergi fiyatı 7.180 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu fiyatlar herkesin karşılayabileceği türden değil.

Şirketin fiyat politikası ortaya çıktıktan sonra bazı detaylar daha da önem kazandı. Mesela iPhone Türkiye tarafından belirlenen kar miktarı biraz fazla görünüyor. Apple tutkunlarının önemli bir bölümü zaten yüksek fiyatlardan şikayetçiydi. Elde edilmek istenen karla birlikte fiyatlar daha da üste çıktı.

Apple iPhone 12 vergi fiyatı muhtemelen uzun bir süre daha yatay seyredecek ve değişmeyecek. Sizce bu cihazlardan alınan vergiler olması gerekenden yüksek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple, iPhone 6s ve SE 2016’yı iOS 15 ile sonlandıracak mı?

>> iPhone iOS 14 Yeni Widget Özellikleri Alacak İşte Yeni iPhone Ana Ekran Görüntüsü


CEVAP VER