iPhone 12 sahiplerine kalp pili uyarısı

En sağlam akıllı telefonlar

iPhone 12 sahiplerine kalp pili uyarısı. Kalp pili kullanıcılarının iPhone 12 modellerinin fazla yaklaşması iyi sonuç vermeye bilir. İşte detaylar.

Yeni nesil akıllı telefonlar ile hayatımıza giren kablosuz şarj teknolojileri hayatımızı bir kolaylık sağlasa da özellikle implant kullanan hastalar için bazen sıkıntı oluşturabiliyorlar. Apple iPhone 12 ile birlikte firmanın yeni akıllı telefonlarına Magsafe mıknatısı eklendi.

Çok güçlü olan bu mıknatıs gücü nedeniyle kullanıcılara sorun çıkartabilir. Yeni yapılan bir araştırma sonucunda implantlar güçlü bir mıknatısla donatılan iPhone 12 modellerinde kişiye yakın durması olumsuz sonuçlar doğurabiliyormuş. Tıbbi cihazların, parazit oluşma riskine karşın kablosuz ya da manyetik eşyaların bu tip hasta olan insanlardan yakınında olması tavsiye edilmiyor.

Cupertino merkezli şirket, web sitesinde bir destek sayfası oluşturdu. Apple iPhone 12 ve MagSafe aksesuarları, kalp pilleri ve defibrilatörler gibi mıknatıslara ve radyo vericilerine duyarlı cihazlara yakın tutulmaması gerektiğini bu sayfa vasıtasıyla kullanıcılarına hatırlattı. Apple iPhone’unu kablosuz olarak şarj eden kullanıcıların cihazı kalp pillerinden 30 santimetre uzakta tutmaları gerekiyor. Normal kullanım için bu mesafe  15 santimetre.

iPhone 12 sahiplerine Magsafe uyarısı

Güçlü mıknatıslar karşısında kalp pili gibi implantlar, paralize olma gibi sıkıntılar oluşturabiliyor. Uzmanlara göre bu tip cihazları kullananlar kalp pilinden yaklaşık olarak bir adım uzak tutulmasını tavsiye ediyorlar.

iPhone 12 sahiplerine

Apple iPhone 12 modellerinde kullanılan MagSafe diğer kablosuz şarj cihazlarına göre daha güçlü mıknatıs taşıyor. Yapılan araştırmaya göre iPhone 12‘yi doğrudan kalp pili üzerine tutmak sakıncalı. Eğer bu gerçekleşirse implantın önce paralize olduğu bir süre sonra kalp pilinin durduğu ortaya çıkmış.

Yapılan bu deneyin sonuçlarına bakacak olursak. Eğer Apple iPhone 12 kullanıcısı kalp pili taşıyorsa uyarıları dikkate almalı. Kullandığınız bu tarz bir telefon varsa yatarken aranıza mesafe koymanız iyi olacak gibi duruyor.

Bir önceki iPhone modellerinde de kablosuz şarj özelliği bulunmakta. Fakat MagSafe mıknatısı kadar güçlü olmadığı için, kalp pili kullanıcıları az risk taşıyor. Uzmanlar bu tip mıknatıs kullanılan cihazların kullanılırken dikkatli olunmasını söylüyor.

 >>OPPO, 5G destekli yeni akıllı telefonu A55’i tanıttı