iPhone 12 kutusunda şarj cihazı koymadığı için 2 milyon dolar ceza ödeyecek

Akıllı telefon fiyatları

iPhone 12 kutusunda şarj cihazı bulundurmadığı için 2 milyon dolarlık ceza aldı. İşte detaylar.

Biliyorsunuz ki Apple aldığı kararla artık yeni nesil iPhone’ların kutusunda şarj cihazı bulundurmama kararı almıştı. Bunun nedenini ise çevreye bağlılık diye açıklamıştı. Brezilyalı bir tüketici grubu, Apple’ın yeni nesil iPhone’lar da uyguladığı kutuda şarj cihazı bulundurmama olayından pek memnun değil.

Amerikalı teknoloji devi Apple, Sao Paulo eyaletinden bulunan Brezilya tüketici koruma ajansı Procon-SP tarafından para cezası aldı. iPhone 12’lerin kutularının içinde şarj cihazı bulundurmaması sebebiyle Apple yaklaşık 2 milyon dolar ceza ödeyecek. Ayrıca Procon-SP, Apple yönelik farklı ve önemli suçlamalarda da yöneltti. Aynı zamanda cihazın su geçirmezliğiyle ilgili haksız garanti koşulları ve yanıltıcı reklamlardan da kaynaklandığını belirtiyor. Bununla birlikte, eksik güç adaptörü özellikle dikkat çekti.

Procon-SP, Apple’ın eksiksiz bir şarj kiti dahil etmemesi durumunda telefonların genel fiyatının düşürülmesi gerektiğini savundu. Bu durum Apple tarafından uygulanmadı. Bu nedenle de Procon-SP, tüketcileri ”yanıltma” cezasını Apple’a verdi.

iPhone 12 kutusunda şarj cihazı neden yok

Kurumun yöneticisi Fernando Capez, yaptığı açıklamada Apple için: “Brezilya’da sağlam tüketici koruma yasaları ve kurumları olduğunu anlamalı. Bu yasalara ve bu kurumlara saygı duyması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

iphone 12

Unutmayın, 2 milyon dolar Apple için bir şey değil. Apple, 2020 yılının son üç ayında 28.7 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca bu ceza durumu değişe de bilir. Amerikalı teknoloji devi henüz bu karara itiraz etmiş değil. Eğer itiraz yapılır ve sonuç alınamazsa konu mahkemeye gidebilir. Bu konunun nereye varacağı büyük merak konusu. Aynı zamanda bu konunun diğer ülkeler tarafından takip edilip edilmeyeceği başka bir merak konusu.

Apple’ın bu kutuda şarj cihazı bulundurmama akımını diğer akıllı telefon üreticileri de uymaya başladı. Samsung ise bu durumdan Galaxy S21 serisini ön siparişle alanlara şarj aleti vererek yetkililerden kaçınmayı başarmıştı.

Sizce diğer akıllı telefon üreticilerinde çevreye karşı duyarlılıktan dolayımı kutulardan şarj cihazlarını çıkardılar. Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşa bilirsiniz.

İlgili Haberler

>>Dwayne Johnson Gizli Bir Karakterle Fortnite’a Mı Geldi?