iPhone 12 test sonuçları ortaya çıktı! Android telefonların vay haline

En sağlam akıllı telefonlar

iPhone 12 test sonuçları belli oldu! Apple’ın A14 Bionic işlemcisi, Android’in en iyi yonga setlerini geride mi bırakacak? İşte detaylar.

.

Apple’ın 13 Ekim tarihinde ”Hi Speed’’ etkinliği ile tanıttığı iPhone 12 serisi takipçileri tarafından çok sevilmişti. Bildiğiniz üzere Apple, A14 Bionic yonga setini üretirken tüm zamanların en iyisi olacağını vadettiGeekbench üzerinden yapılan testlerde iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modeli Android telefonların hepsinden daha güçlü. 5nm üretim sürecinden geçen A14 Bionic işlemciye sahip iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modelleri Geekbench testlerinde piyasadaki bütün Android cihazları geride bıraktı. 

Bu rekabette ise cevap sırası Qualcomm’a geçti. Apple A14 Bionic işlemcisine rakip olarak gösterilen, A14 işlemcisinden daha iyi olacağına inanılan Qualcomm’un Snapdragon 875 yonga seti 2021’de duyurulacak. Piyasadaki işlemciler kıyaslandığında Snapdragon 875 çıkana kadar performans açısından en iyi telefon iPhone 12 ve iPhone 12 Pro diyebiliriz 

Geekbench 5 testi, akıllı telefonların işlemci genel performansını ölçen bir testtir. Yıllardır yapılan Geekbench 5 testlerinde iPhone modellerinin birinci geldiğini görmekteyiz. Bu yıl da Apple yine yapacağını yaptı ve rakiplerine ezici bir fark atarak Apple A14 Bionic işlemcisinin en iyi işlemci olduğunu kanıtlamış oldu. 

iPhone 12 test sonuçları

Geekbench 5 testini incelediğimizde iPhone 12 modelinin tek çekirdekli işlemlerde 1.595 puan aldığını, çok çekirdekli işlemlerde ise 3.859 puan aldığını görmekteyiz. Hemen arkasından onu takip eden iPhone 12 Pro modelinin ise sırasıyla 1.558 ve 3.669 puan aldığını görmekteyiz.

iphone 12 geekbench

Kendisine rakip olarak gösterilen Snapdragon 865+ yonga setine sahip olan Samsung Galaxy Note 20 Ultra modelinin Geekbench puanlarını incelediğimizde ise iPhone modellerinin yakınına bile yaklaşamadığını görüyoruz. Note 20 Ultra’nın tek çekirdekli işlemcilerde 985 puan, çok çekirdekli işlemcilerde ise 3.294 puan aldığını görüyoruz. Apple’ın rakibinin Geekbench testinde hezimete uğraması Android tarafından bir cevap beklememize neden oluyor. 2021 yılında Qualcomm’un piyasaya sürmesi beklenen Snapdragon 875 yonga setinde devrim yaratacak bir performans bekleniyor. Yoksa iPhone arayı bir hayli açacak gibi duruyor. 

iPhone 12 grafik testi sonuçları

3DMark üzerinden gerçekleştirilen grafik testlerine baktığımızda ise yine iPhone serisinin rakiplerine fark attığını görmekteyiz.

iphone 12 geekbench

Şaşırtıcı sonuç ise iPhone 11 Pro Max modelinden geldi. 3DMark sonuçlarına göre iPhone 11 Pro Max, 7,709 puan alarak, 12 ve 12 Pro’yu geride bıraktı ve lider koltuğuna oturdu. En yakın rakibi Galaxy Note 20 Ultra ise 4,182 puan seviyesinde kaldı. 

iPhone 12 video kodlama testi sonuçları

Adobe Premiere Rush testlerine göre iPhone 12, 4k çözünürlüğündeki videoyu 26 saniyede 1080p çözünürlüğüne getiriyor. En yakın Android rakibi Galaxy Note 20 ultra 1 dakika 13 saniye ile büyük bir fark ile geride kalıyor.

iphone 12 geekbench

Sayısal verileri incelediğimiz zaman Apple’ın yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modellerinin, işlemci genel performans, grafik performansı ve kodlama hızı açısından en yakın rakibine büyük oranda fark attığını görüyoruz. Apple’ın A14 Bionic işlemcisinin bütün akıllı telefonları geride bıraktığı açıkça ortada. Fakat bir çoğumuz telefon satın alırken sadece bu özelliklere bakmıyoruz. Bu yüzden bunlarının dışında tasarım, kamera, kullanım rahatlığı gibi özellikleri de baz almanızı öneririz. Fakat ihtiyaçlarınız performans ve kodlama hızı yönünde ise, iPhone 12 ve 12 Pro seçeceğiniz en iyi telefon diyebiliriz.

İlgili Haberler:

>> iOS 14.1 ile batarya sorunu çözüldü!

>> Apple Watch SE can sıkan sorun ile gündemde


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here