29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Nasıl Olacak?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Koronavirüs salgınından dolayı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları bu yıl yapılacak mı? İşte konuyla ilgili yapılan resmi açıklama.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı toplu yürüyüşler ve etkinlikler de yasaklanmıştı. İnsanların sosyal mesafeyi koruyamadığı bu tip toplu etkinliklerden nasibini neyse ki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları almayacak. Bugün yayınlanan resmi yazı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bize armağan ettiği Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları’nın düzenleneceği resmileşti.

Ancak Cumhuriyet Bayramı’nda uyulması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bu hususlar tahmin edebileceğiniz gibi sosyal mesafe ve temizlik ile alakalı. Son günlerde bildiğiniz gibi vaka sayımızda ciddi bir artış olmuş ve 1.300’lerden bu rakam 2.000 bandını aşmıştı. Bu yüzden bayram kutlamlarında koronavirüs tedbirleri hat safada olacak.

29 Ekim tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim saat 13:00’da başlar ve 29 Ekim tam gün boyunca devam eder. Bu yüzden 28 Ekim yarım gün ve 29 Ekim tam gün tatil yapılır. Bu gelenek 2020 yılında da bozulmayacak ve 28 Ekim saat 13:00’dan sonra kamuda ve okullarda yarım günlük tatil başlayacak. 29 Ekim ise tam gün tatil olacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları nasıl olacak?

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından tehdit oluşturan Koronavirüs salgınının oluşturduğu riski yönetme adına alınan tedbirlere/önlemlere uyulması 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları’nda da büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda;

Tören ve Kutlama Programlarında yer alacak her türlü tören/etkinlik/faaliyetin; Temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde icra edilmesi, Bu tören/etkinlik/faaliyetlerde, Bakanlığımız tarafından yayımlanan Genelgeler ile Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca hazırlanan “Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde” yer alan her türlü tedbirin eksiksiz alınması/uygulanması, Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan koronavirüsün muhtemel kalabalıklar üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak tören/etkinlik/faaliyetlere katılacak katılımcı sayılarının sınırlandırılması gerekiyor.

28 Ekim günü gerçekleştirilecek olan Çelenk sunma törenlerinin kamu kurum ve kuruluşları ile Meclis’te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri temsilcilerinden oluşan sınırlı sayıda katılımcıyla icra edilmesi gerekiyor.

Tebrikat kabulü törenlerinin mümkün olduğunca açık alanlarda, fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde ve sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın bizzat Vali/Kaymakamlar tarafından tebrikat kabulünü müteakip yapılması ve valilik/kaymakamlık sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanması gerekiyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Tören ve Kutlama Komitelerince; Kamu kurum/kuruluşları, özel işyerleri, binalar ile caddelerin bayrak ve flamalarla donatılmasına önem verilmesi ve vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonlarını şanlı Bayrağımız ile donatması hususunda ilgili birimlerin teşvik edici paylaşımlarda bulunması, Cumhuriyet Bayramımıza yakışır ses ve/veya ışık gösterilerinin düzenlenmesi, Ayrıca çevrimiçi etkinliklere de yer verilmesi, Valiliklerimizin/Kaymakamlıklarımızın koordinasyonunda bu amaçla süslenmiş/donatılmış araçlarla etkinlikler düzenlenmesi, Mobil araçlarla ses ve müzik yayını yapılması gibi, Cumhuriyet Bayramının coşkusunu yansıtabilecek ve aynı zamanda salgınla mücadele koşullarına uygun tören/etkinlik/programlara yer verilmesi gerekiyor.

İlgili Haberler

>> Koronavirüse Yakalananlar Okula Devam Edebilecek: İşte Tüm Detaylar!

>> En Yüksek Koronavirüs Ölüm Oranı Hangi Ülkede?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here