iPhone 14 Pro, 8K Video Kamera ve Dahasıyla Şov Yapabilir!

Apple iPhone 14 serisi üzerinde çalışmalar sürüyor. Serinin iddialı modellerinden iPhone 14 Pro, gelişmiş 8K çekim ve dahasını sunabilir.

Apple iPhone 14 serisi akıllı telefonlarla karşılaşmamıza az bir süre kaldı. Apple, büyük bir sürpriz olmazsa, önümüzdeki eylül ayında yeni telefon ailesini görücüye çıkaracaktır. Bu yeni aile için tabii ki beklentiler büyük. Daha iyi çipset, daha iyi ekran, daha güçlü güvenlik ve tabii ki daha yetenekli kamera sistemi gibi pek çok beklenti var. Bu haberimizde, iPhone 14 ailesinde kullanılması muhtemel kamera detaylarından söz edeceğiz.

iPhone 14 akıllı telefon ailesinde A16 Bionic işlemci ve yenilenmiş tasarım gibi dikkat çekici detayların olması bekleniyor. Öte yandan, yenilenmiş kamera sistemi sayesinde de hem fotoğrafçılık hem de video çekim tarafında yeni bir dönemi başlatması bekleniyor.

iPhone 14 Pro’da, arka tarafta yapay zekâ destekli üçlü kamera sisteminin olacağı söyleniyor. Bu sistem, yeni 48MP ana kamera ve yardımcı olarak 12+12MP’lik ikiliden oluşabilir. Tahmin edeceğiniz üzere portre, geniş açılı çekim ve makro çekim gibi detaylar olacaktır.

Eğer böyle bir dizilim olursa, ana kamera tarafında iPhone 6s’ten bu yana ilk kez megapixel upgrade’i, yani geliştirmesi yapılmış olacak.

Apple, yıllardır 12MP sensörlerle yol alıyordu. Peki neden yıllardır Apple bunu tercih etti? Zira Android tarafında, çok daha yükske MP değerleri sunan kameralar vardı. Apple yavaş mı kalmıştı? Tabii ki hayır. Apple, rakamlar değil de kullanılabilirlik tarafına daha fazla önem gösteren bir firma. Yani 12MP kamera kullanıyor olsa bile, 108MP çekim sunabildiği belirtilen pek çok Android kamerasından daha iyi sonuçlar sunabiliyordu. iPhone 14 ailesiyle 48MP ana kameraya geçiş ihtiyacı ise, yine günümüze en uygun ihtiyaç olarak düşünülebilir. En azından Apple tarafından.

iPhone 14 Pro, 8K Video Kamera ve Dahasıyla Şov Yapabilir!

Apple, özellikle iPhone 14 Pro modelinde kullanacağı 48MP kamera sensörüyle kullanıcılara yeni kamera deneyimlerinin de kapılarını aralayabilir. Örneğin…

Şu an 8K çözünürlüklü video kaydı gerçekleştirebilen pek çok telefon var. 8K çözünürlüklü TV’ler de yavaş yavaş raflarda yerini alıyor, fakat 8K içerikler için şu an “ideal zaman” demek pek doğru değil. Her ne kadar yüksek çözünürlük olursa olsun, görüntünün kalitesi, renk değerleri ve akıcılık gibi faktörler de önemli. İşte iPhone 14 Pro, yeni kamera sistemi sayesinde bunları sunabilir. Bir nevi 8K TV ve monitörler için kaliteli içerikler hazırlayabilirsiniz. Yani eğer beklenildiği gibi olursa hazırlayabileceksiniz.

Tabii çekimlerde daha fazla detay için daha fazlası da lazım. Söylenenlere göre Apple, yeni telefonunun kamera sisteminde pixel-binning adı verilen bir yöntem de kullanacak. Birden fazla pixel’in bir araya gelerek bir tane büyük bir pixel oluşturacağı bu sistem, daha iyi çekimlere yardımcı olabilecek.

Son olarak bir diğer dikkat çekici detay ise, kayıpsız zoom tarafında. Apple’ın şimdiye kadar hazırladığı ürünlerdeki en iyi zoom deneyimini 14 Pro ile sunması bekleniyor.

İlgili Haberler

>> The Lord of the Rings: The Rings of Power Teaser Trailer (Video) Yayınlandı!