iPhone 15 Serisi Bu Özelliğe Veda Ediyor!

iPhone 3D fotoğraf

iPhone 15 serisi ile birlikte iPhone modelleri ile özdeşleşen sessize alma tuşunun kaldırılacağına dair iddialar mevcut. İşte detaylar.

Önümüzdeki Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 15 serisi ile ilgili şok gelişme yaşandı. Bildiğiniz gibi Eylül ayında iPhone 15 serisi ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı model karşımıza çıkacak. Bu modellerin iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Ultra  olarak sıralanması bekleniyor. Seriye ait Ultra modelinin gelebileceğini ve bu modelin kamera odaklı olacağına dair sızıntılar mevcuttu. Henüz ortada bir netlik yok fakat Ultra modeli piyasaya sürülmese dahi Pro Max ile devam edilecektir. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda söz konusu seriye ait yeni bir gelişme daha yaşandı.

Bildiğiniz üzere iPhone modellerinde ses açıp kapatma tuşunun artık bir klasik haline geldiğini biliyoruz. Bu switch sayesinde telefonu sessize alıp sesi geri açmak mümkün hale geliyordu. Bununla beraber telefonda bulunan bir diğer tuş ile kilit/güç tuşu idi. :Yakın zamanda sızdırılanlara göre ise iPhon­e 15 serisi ile birlikte kilit tuşu ile ses açıp kapatma tuşu tek bir tuş haline getirilecek. Fakat bu tek tuş yapılandırması ile birlikte, telefonla iki tuşun birden kullanılarak yapılabildiği işlevlerin devre dışı kalacağı da söyleniyor. Henüz cihazın tanıtımına aylar olsa da bazı çizimler de ortaya çıktı. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

iPhone 15 Serisi Bu Özelliğe Veda Ediyor!

iPhone 15 Serisi

Şu anda, yaklaşan üst düzey iPhone 15 modelleriyle ilgilenen herkes, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra modelleri muhtemelen fiziksel düğmeleri kaldıracak. Ve bunları kapasitif düğmelerle değiştirecektir. gerçek bir “tıklama” yerine kullanıcılardan dokunsal geri bildirim karşımıza çıkacak. Bu değişiklik büyük olasılıkla iPhone’un sol tarafındaki ses düğmelerini ve sağ taraftaki güç/uyandırma düğmesini etkileyecek.

Şimdiye kadar her şey yolunda, ancak düğmelerin düzeni de bir şekilde değişmiş gibi görünüyor. İleri teknoloji iPhone’ların mevcut iki ayrı normal düğme yerine sesi açıp kapatmaktan sorumlu tek bir kapasitif ses açma düğmesi kullanacağı iddia edildi. Önceki tüm iPhone’larda her ses düğmesinde iki donanım pimi vardı; bu, iki ses düğmesi için toplam dört anlamına gelir, ancak iPhone 1­5 Pro/Ultra CAD dosyalarını incelediğimizde, yalnızca tek bir düğmenin yer aldığını görmekteyiz. Önümüzdeki günlerde yeni modeller hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

İlgili Haberler

>> Wild Hearts İnceleme: Monster Hunters Gibi Oyunlardan Hoşlananlar İçin