iPhone’da Fortnite Oynayanlara Kötü Haber: Apple, Fortnite’ı Banladı!

Epic Games vs Google

Fortnite, son yılların en popüler battle royale oyunlarından bir tanesi ve pek çok farklı platformda ücretsiz olarak oynanabilir. Tabii iOS ve Mac hariç…

Fornite, Epic Games tarafından geliştirilen bir battle royale oyunu. 25 Temmuz 2017 tarihinden itibaren aktif olan ve dünya çapında milyonlarca oyuncu tarafından oynanan oyun, bir süredir Apple’ın platformlarında yoktu ve görünüşe göre önümüzdeki 5 yıllık süreçte de Apple platformlarına gelmesi zor görünüyor.

Peki ne oldu da Fortnite, Apple’ın mağazasından kaldırıldı?

Apple’ın online uygulama mağazında yer alan her oyun ve uygulama, her satın alma gerçekleştirildiğinde Apple’a da %30’luk komisyon sağlıyor. Epic Games ise Fortnite ‘ın içine farklı bir bağlantı yerleştirdi ve bu sayede komisyona maruz kalmadan oyunculardan para kazanmayı hedefledi. Tabii bu hamle, Apple’ı kızdırdı. Zira Apple, böyle bir hamlenin AppStore sözleşmesine de aykırı olduğunu ifade etti. Sonrasında da Fortnite’ın Apple platformlarından kaldırılması kararlaştırıldı.

iPhone'da Fortnite Oynayanlara Kötü Haber: Apple, Fortnite'ı Banladı!

Epic Games, haksız rekabet düşüncesiyle Apple’ı mahkemeye verdi

Epic Games’e göre Apple, bir tekel politikası yürütüyordu ve kabul edilemez bir durumdu bu. Dolayısıyla mahkemeye başvuruldu ve süreç başladı. Yakın zamanda hakimin verdiği karar ise pek de Epic Games’in beklediği gibi olmadı.

Hakim, AppStore kurallarının ihlal edildiğini ve bu süreçte Epic’in Fortnite’tan kazandığı paranın 6 milyon dolarlık kısmının Apple’a ödenmesi gerektiğini belirtti. Ek olarak, artık AppStore’da yer alan oyun ve uygulamalara dış bağlantı linklerinin eklenilmesinin de önü açılmış oldu.

Apple, Fortnite’ı kendi platformlarında istemiyor

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Twitter hesabında paylaştığı bilgilerde, Apple’ın kurallarına uyacaklarını ve oyunu geri getirmek istediklerini, Epic’in de geliştirici hesabının tekrar aktifleştirilmesini istediklerini dile getirdi. Bu taleplere Apple’ın cevabı ise olumsuz oldu.

Apple, mahkeme temyiz sürecinin 5 yıl sürebileceği için bu süreçte Fortnite ve Epic Games’in kara listeye alınmasına karar verdi. Bu kararın ardından Sweeney ise, Apple’ın yalan söylediğini ve verdiği sözü yerine getirmediğini söylüyor.

Bu arada, haksız kazançlar tarafında Epic’in Google’ı da suçladığını ekleyelim. Bakalım yeni gelişmeler olacak mı…

> Twitter, Çok Tepki Toplayan Bir Özelliğini Kaldırma Kararı Aldı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here