iPhone Tiktok Kullanıcılarının Başı Belada! iOS 14 Güvenlikte Sınır Tanımıyor…

iPhone Tiktok Kullanıcılarının Başı Belada! iOS 14 Güvenlikte Sınır Tanımıyor…


Çin merkezli teknoloji devi ByteDance’in sahip olduğu kısa bir video paylaşım platformu olan TikTok, Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14’ün gizlilik özellikleri nedeniyle artık kullanıcı panolarındaki metne otomatik olarak erişemeyecek. Bir anlamda iPhone Tiktok kullanıcıları uygulama üzerinde yazı yazarken daha güvende olacaklar. 

Apple, kullanıcılarına iPhone’larındaki uygulamalarının hangi verilere erişebileceği konusunda daha fazla kontrol sağlamak için WWDC 2020’de tanıttığı yeni mobil işletim sisteminde iOS 14’te birçok gizlilik geliştirmesi sunuyor. Bu özelliklerden biri, herhangi bir uygulama panoya kopyalanan metne erişmek istediğinde kullanıcıya bildirilmesini sağlıyor. Bu durum ilk olarak iPhone tiktok sahiplerini rahatsız edecek gibi duruyor.

İOS 14 beta sürümünü indirmeye ve kullanmaya başlayan geliştiriciler, popüler video paylaşım platformu TikTok’un, kullanıcıların panoya kopyaladığı metinleri okuyan uygulamalardan biri olduğunu gördü. Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz gibi, iPhone TikTok uygulaması açıkken Apple’ın yeni gizlilik uyarısı ekranda görünmeye devam ediyor.

Bu olay sadece beta kullanıcıları rahatsız etmekle kalmadı, aynı zamanda TikTok’un kişisel verileri izinsiz kopyalayıp kopyalayamadığı konusunda genel endişeye neden oldu. İngiltere’de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesine açıklama yapan TikTok, uygulamanın panodan veri toplamadığını söyledi.TikTok yorumu

TikTok’un tekrarlanan spam davranışlarını tanımlamak için özel bir sisteme sahip olduğunu belirten şirket, bu özelliğin iOS 14’teki yeni gizlilik özelliği tarafından tetiklendiğini iddia etti. Tiktok karışıklığı ortadan kaldırmak için uygulamanın yeni sürümünü App Store’un onayına sunduklarını belirtti. Ayrıca kullanıcıların gizliliğini korumaya ve uygulamanın nasıl çalıştığı konusunda şeffaf olmaya devam edeceklerini beyan etti.

Telegraph’un raporuna göre, AccuWeather, Overstock, AliExpress, Call of Duty Mobile, Patreon. Ve Google Haberler gibi iOS panosunu sürekli takip eden başka uygulamalar da var. Uygulamaların neden kullanıcıların gösterge tablolarından veri topladığını bilmiyoruz, ancak iOS. 14 ile ortaya çıkan bu durum, Apple’ın neden daha fazla gizlilik aracı sunduğuna iyi bir cevap olmalı.

iPhone TikTok kullanıcılarının çektiği ve uygulamanın panoya kopyalanan metne eriştiğini gösteren video

İlgili Haberler

>> TikTok hayvan şiddeti için düğmeye bastı!

>> Hintli TikTok Fenomeni Bu Kadar Olmaz Dedirtti! İşte O Korkunç Video


CEVAP VER