macOS Big Sur Sistem Gereksinimleri: Hangi Mac Modelleri Destekleniyor?

macOS Big Sur Sistem Gereksinimleri: Hangi Mac Modelleri Destekleniyor?


Apple bilgisayarların işletim sistemi macOS’a gelen yeni güncelleme macOS Big Sur, tüm kullanıcılar için heyecan yarattı. Peki, hangi Mac modelleri Big Sur güncellemesini alabilecek bilgisayarlar hangileri? Sizin için araştırdık… 

Apple tarafından her yıl düzenlenen WWDC toplantısını belirleyen en önemli haberlerden biri, Apple bilgisayarlara gelecek olan macOS Big Sur güncellemesiydi. 22 Haziran 2020’deki tanıtımda, macOS BigSur güncellemesi önizlendi ve bu haber tüm Apple kullanıcıları arasında bir heyecan dalgasına yol açtı.

Herkes bu heyecan verici haberden memnun olmalı mı? Ne yazık ki hayır. MacOS Big Sur her Mac bilgisayar için uyumlu değil. Ancak hemen umutsuzluğa düşmeyin, sistem gereksinimleri o kadar yüksek değil. Sizin için macOS BigSur sistem gereksinimlerini araştırdık ve desteklenen Mac modellerinin bir listesini hazırladık.

MacOS Big Sur’ı destekleyen Mac modelleri:

MacBook 2015 ve üstü modeller
MacBook Air 2013 ve üstü modeller
MacBook Pro 2013 ve üstü modeller
Mac mini 2014 ve üstü modeller
iMac 2014 ve üstü modeller
iMac Pro 2017 ve üstü modeller
Mac Pro 2013 ve üstü modeller

Mac kullanıcıları, macOS 10.15 Catalina güncelleştirmesinin gerektirdiği sistem gereksinimleri nedeniyle birçok Mac bilgisayarının bu yeni güncellemeden yararlanamayacağını hatırlayacaktır. Apple, yayınlandığında daha fazla Mac modelinin macOS BigSur güncellemesinden yararlanacağını söylüyor.

Mac bilgisayarınız yukarıdaki modellerden biriyse, macOS Big Sur güncellemesini yayınlanır yayınlanmaz bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Model kadar önemli olan bir diğer ayrıntı da bilgisayarınızda yeterli depolama alanı olması. Bilgisayarınızın modelini bilmiyorsanız, öğrenmesi için kolay bir yöntem var.

Mac bilgisayarınızın yılını ve modelini nasıl öğrenebilirsiniz?

Adım # 1: Ana ekranın sol köşesinde bulunan Apple logosuna tıklayın.
Adım # 2: Açılır menüden Bu Mac Hakkında’yı tıklayın.
Adım # 3: Buradaki Sistem Raporu düğmesini tıklayın.
Adım # 4: Açılan ekranda, cihazınızla ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

Bilgisayarın yılı ve modeli hakkındaki bilgileri, bazı Mac modellerinin kutusunda bulunmuyor. Başka bir seçenek, cihazın kutusunun içinde bulabileceğiniz bilgi kılavuzu. Tabii ki, yukarıda tarif ettiğimiz yöntem en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.

MacOS Big Sur ne zaman piyasaya sürülecek?

Şu anda sadece macOS BigSur güncellemesinin geliştirici beta sürümü yayınlandı. Herkese açık beta sürümünün Temmuz ayında yayınlanacağı biliniyor. İsteyen kullanıcılar beta sürümünü kullanmaya başlayabilir.

Tüm uyumlu Mac bilgisayar modelleri tarafından kullanılabilen macOS BigSur güncellemesinin 2020 sonbaharında yayınlanması bekleniyor. Konu hakkında yeni açıklamalar oldukça sizlere bildireceğiz.

MacOS BigSur kurmalı mıyım?

Tabii ki, bu sorun tüm güncellemelerde olduğu gibi kullanıcıya bağlıdır, ancak Mac bilgisayarınızı tam verimlilikle kullanmak istiyorsanız ve cihazınız uyumluysa, yüklemeniz yararlıdır.

Güncellemeler, cihazların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca Apple, macOS Big Sur güncellemesinde son derece heyecan verici özellikler sunuyor. Bir Apple kullanıcısı olarak kimse bu özellikleri kaçırmak istemiyor. Bu bile yeni güncellemeyi yüklemek için iyi bir nedendir.

Apple bilgisayarların işletim sistemi olan macOS’a gelecek olan macOS Big Sur güncellemesinin sistem gereksinimlerini açıkladık ve desteklenen Mac modellerini listeledik. Yeni güncellemenin ayrıntılarını Apple resmi web sitesinde inceleyebilirsiniz.

macOS Big Sur

İlgili Haberler

>> macOS Big Sur ile MacBook’a beklenen özellik geliyor!

>> MacBook Air 2020 performansı bakın nasıl arttırılıyor?


CEVAP VER