İşte Karşınızda Huawei Destekli Akıllı Araba: Arcfox Alpha-S

Çinli teknoloji şirketi Huawei, son günlerde yeni bir ürünle gündemde. Firmanın Huawei Inside kapsamında teknoloji desteği sunduğu ilk EV otomobil olan Arcfox Alpha-S, seri üretim sürecine giriş yaptı. Bir süredir kısıtlı sayıda da olsa trafikte olan otomobil, önümüzdeki günlerde daha fazla kullanıcı tarafından deneyimlenebilecek. İşte detaylar.

Çinli otomobil üreticisi BAIC, Huawei ile işbirliği sonucu hazırladığı yeni EV otomobili Arcfox Alpha-S ‘i görücüye çıkardı. 1958 yılında kurulan ve Çin devletine bağlı olarak çalışan bu otomobil şirketi, aynı zamanda bünyesinde pek çok farklı otomobil markasını daha barındırıyor. Tabii bu haberimizin konusu, Huawei Inside destekli Arcfox.

Arcfox Alpha-S, EV tarafına odaklı firmanın ilk ürünü. İlk olarak geçtiğimiz senenin nisan ayında tanıtılmıştı. Bu araç, aynı zamanda HarmonyOS işletim sistemli dünyadaki ilk otomobil unvanının da sahibi.

İşte Karşınızda Huawei Destekli Akıllı Araba!
Arcfox Alpha-S

Gelişmiş bir otonom sürüş sistemine sahip olan araba, bünyesinde pek çok sensörü de barındırıyor. Örneğin üç LIDAR sensörü, altı mmW radar sensörü, 12 ultrasonic sensör, dokuz ADS ünitesi, 4 tane de surround görüntüleme kamerası.

Arcfox Alpha-S, sınırlı sayıda olarak geçtiğimiz ocak ayından itibaren yollarda. Şimdi ise seri üretime geçiş zamanı ve yakın zamanda binlerce, on binlerce otomobilin yollarda olması planlanıyor.

Otomobilde kullanılan Huawei akıllı sistemin nasıl çalıştığına dair kısa bir tanıtım videosunu aşağıdaki pencere aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Videodan da görüldüğü üzere otomobil, etraftaki yaya ve araçları algılayabiliyor. Huawei’nin gelişmiş GPS harita sistemini kullanıyor ve gerçek zamanlı olarak sesli komutlarla sürücüye yardımcı olabiliyor. Tabii 5G bağlantı teknolojisi de mevcut.

Otomobilin başlangıç fiyatının 58 ya da 59 bin dolar olabileceği konuşuluyor. Full paket fiyatının da 62 bin 500 ya da 63 bin 800 dolar olması bekleniyor.

Maksimum gücü 473 kW olan araç, 100km hıza 3.5 saniyede çıkabiliyor. 800V bataryası olan araba, %30’dan %80’e sadece 15 dakikada şarj olabiliyor.

Ne dersiniz? Akıllı telefonlar, akıllı tabletler, akıllı saatler, gerçek kablosuz kulaklıklar, bilgisayarlar ve kablosuz hoparlörler gibi ürünlerin ardından şimdi de akıllı arabalara merhaba diyoruz. Sizce Huawei ve akabinde diğer pek çok şirket, elektrik ve akıllı otomobil pazarında başarılı olabilir mi? Bakalım Arcfox Alpha-S nasıl bir performans gösterecek.

>> Şampiyonlar Ligi ‘nde Oppo Rüzgârı Esecek! İlk Defa Çinli Bir Şirket…