İşte vivo X100: O Bir Performans Canavarı, O Bir Yapay Zeka Telefon, O Bir BlueOS

Yeni tanıtılan Vivo X100, sektörün önde gelen mobil üreticilerinden biri olan Vivo’nun son amiral gemisi modeli. Vivo, X100 ile son derece yenilikçi bir mobil deneyim sunmayı amaçlıyor.

Vivo, X100 modelinde kamera özelliklerini öne çıkarıyor. Vivo X100, keskin, canlı fotoğrafları ve videoları garantileyen benzersiz bir kamera sistemine sahip. Çığır açan bu yeni modelle Vivo, fotoğraf ve video deneyimini bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Vivo X100’ün detaylarını incelediğimizde, X100’ün ekran teknolojisi öne çıkıyor. Üstün bir görsel deneyim sunmak üzere tasarlanan bu telefon, bir adım öne çıkmayı başarıyor. OLED ekrana sahip olan telefonun ekran kalitesi, keskinliği ve canlı renkleriyle kullanıcılara göz alıcı bir deneyim sunuyor.

Performans anlamında Vivo X100, yeni nesil bir işlemciye sahip. Yüksek performanslı bu işlemci, kullanıcılara hızlı ve etkileyici bir mobil deneyim sunuyor. Telefondaki geniş RAM seçenekleri ve genişletilebilir depolama seçenekleri, hem uygulamalar arasında geçiş yapmayı hem de büyük dosyaları depolamayı kolaylaştırıyor.

Telefonun bataryası da dikkat çekiyor. Vivo X100, yoğun bir kullanım gününü bile kolaylıkla kaldırabilecek büyüklükte bir batarya ile donatılmış. Ayrıca, hızlı şarj teknolojisi sayesinde, kullanıcılar telefonlarını hızla şarj edebilir ve kesintisiz bir mobil deneyim yaşayabilirler.

Vivo X100, sunduğu üstün teknoloji ve yeniliklerle diğer telefonları geride bırakıyor. Bu model, yüksek standartları ve heyecan verici özellikleriyle kullanıcılardan büyük ilgi görmeyi hakkediyor.

Vivo X100’ün yapay zekâ özellikleri ile akıllı telefon sektöründe çıtayı yine yukarı taşıyor

Gücünü amiral gemisi 5G AI mobil yonga seti MediaTek Dimensity 9300’den alan, cihaz içi üretken yapay zekâ yetenek ve özelliklerine sahip X100 Serisi sektörde ilk ticari “AI akıllı telefon” olarak dikkat çekiyor. Üretken yapay zekâ için özel olarak tasarlanan MediaTek Dimensity 9300, bir önceki modele göre iki kata kadar daha fazla performans ve yüzde 45’e kadar daha düşük güç tüketimi sunuyor.

22.7 milyar transistör içeren yonga seti, 1B ve 7B AI dil modelleri ile bir 1B AI görüş modelini doğrudan cihazlara entegre ediyor. Bu entegrasyon veri güvenliğinin artmasına, gerçek zamanlı performansta iyileşmeye, hassas verilerin cihazda tutulması ve AI işlevlerinin bireysel tercihlere göre özelleştirilmesi ile kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimlerine olanak tanıyor.

BlueOS işletim sistem neler sunacak?

vivo, ilk olarak Kasım ayı başında Çin’de gerçekleştirilen vivo Developer Conference’da kendi geliştirdiği BlueOS işletim sistemi ile birlikte tanıttığı; yeni nesil mobil yapay zekâ çipi, batarya, Geniş Dil Modeli – GDM (Large Language Model – LLM) ve görüntü çipinden oluşan BlueLM adlı yapay zekâ alt markası ile de sektöre öncülük ediyor.

vivo’nun ilk olarak X100 Serisi’nde kullanılan yeni AI GDM’si BlueLM; akıllı teknoloji ekosistemini değiştireceği gibi kullanıcı deneyimini de ciddi biçimde geliştirecek. X100 Serisi’nde yer alan X100 ve X100 Pro modelleri şirketin kendi geliştirdiği, 7 milyar parametreye sahip yapay zekâ geniş dil modeliyle donatılacak.

Bu rakam, şu ana kadar tüm modeller arasında görülen en yüksek sayı olma özelliğini taşıyor. vivo’nun ses, resim, metin, video, jest, işaret dili ve hatta beyin dalgası tanıma dahil olmak üzere çeşitli etkileşim türlerini destekleyen GDM’si OpenAI tarafından geliştirilen LLM tabanlı bir sohbet robotu olan ve kullanıcılara akıllı asistan, üretken içerik üretimi ve görüntü oluşturmayı kapsayan ChatGPT’ye benzeyen hizmetler sunuyor.

X100 performans testlerinde de rekorları altüst etti

Diğer yandan vivo X100, MediaTek Dimensity 9300 yonga setinin gücüyle akıllı telefon dünyasında performans rekorlarını da zorluyor. Telefon, akıllı telefonların performansını test etmek için kullanılan Geekbench performans testinde yüksek skorlar elde etti.

Test sırasında telefonun gerçekleştirdiği işlemlerin hızını ve verimliliğini ölçen bu yazılım, telefona cihazın ne kadar performanslı olduğunu ortaya koyan bir puan veriyor. vivo X100 Pro Dimensity 9300 yonga seti ile tek çekirdekli testte 2254 puan, çok çekirdekli testte 7608 gibi daha önce görülmemiş iddialı bir puan elde ederek performans açısından gücünü ortaya koyarken, vivo X100 de 891 ve 3573 puan aldı.

X100 Serisi, akıllı telefonların performansını ölçmek için kullanılan AnTuTu listesinde de toplam 2 milyon 249 bin 858 puan alarak Android platformunda birinci sıraya yerleşti.

İlk haftadan satış rekorları 

Diğer yandan vivo, 22 Kasım’da yaptığı bir paylaşımla 13 Kasım’da Çin’de lanse ettiği X100 Serisi’nin daha ilk haftasında satış rekoru kırdığını duyurdu. Üstün performans ve kamera özellikleri ile merakla beklenen X100 Serisi, bugüne kadarki tüm vivo modellerini geride bırakarak ilk sunulduğu pazar olan Çin’de ilk satışlarda şirkete yaklaşık 140 milyon doların üzerinde kazandırdı. Vivo X100

İlgili Haberler

>> vivo, Amiral Gemisi Yeni vivo X100 ve X100 Pro Modellerini Tanıttı! İşte Detaylar…