İtalya, Google İçin Büyük Bir Cezayı Karara Bağladı: 100 Milyon Avro

Google News Abone Ol

İtalya anti tekel kurumu, Google için 100 milyon avroyu aşan bir ceza verdiklerini açıkladı. Kısacası bunun sebebi, elektrikli araç şarjı için yapılan bazı uygulamaları engellemesi.

İtalya’nın anti tekel kurumu, Google’ın Google Play ile hakim konumunu kötüye kullandığına karar verdi. Buna göre Android işletim sistemindeki gücünü Enel X uygulaması üzerinde kullanan Goolge suçlu durumda. Yetkililer bununla birlikte Google’ın Enel X isimli uygulamayı tekrar mağazasına almasını zorunlu hale getirdi. Bu uygulama, telefonun bazı özellikleri araç ekranına yansıtan Android Auto için tasarlanmıştır.

Google’ın bu sebeple aldığı toplam ceza 102,084,433.91 avro olarak kurumun bilgilendirmesinde yer aldı. Kurum, bu ceza için tekelleşme ve rekabeti önlemeye karşı davranışları kısıtlayan Avrupa Birliği düzenlemelerini sebep gösterdi. İtalya’ya göre, Google’ın başka uygulamalarda olan özellikleri sunan Enel X’i engellemesi yanlış. Buna örnek olarak JuicePass isimli uygulama gösteriliyor. JuicePass, en yakın şarj istasyonunu bulma ve orada bir yer ayırma gibi elektrikli araçların şarj edilmesiyle ilgili hizmetlere sahip.

İtalya JuicePass alternatifi olan uygulamanın Google tarafından engellenmesine karşı

İtalya, Google’ın Enel X Italia’nın JuicePass uygulamasının Android Auto uyumlu bir sürümünü geliştirmesine izin vermediğini tespit etti. Enel X de tıpkı JuicePass gibi şarj istasyonları ve yer rezervasyonu hizmeti vermeyi amaçlıyor. Konu ile ilgili kurumdan gelen açıklama ise şöyle:

“Google Enel X Italia’yı engelleyerek kullanıcıların bu uygulamadan yararlanma hakkına engel oldu. Bu davranış, elektrikli araç sürücülerinin kullanım esnasında ya da şarj halinde bu uygulamayı kullanmasına haksız biçimde mani oldu.”

“Sonuçta Google, bu işlemler için kendi ‘Google Haritalar’ uygulamasını dayattı. Enel X Italia uygulaması iki yıldan uzun süredir Android Auto’da yer almıyor. Bu durum devam ederse Enel X’in sağlam bir müşteri kitlesi toplama şansını olumsuz etkiliyor. Özellikle bu elektrikli araçların satışı bu kadar artmışken oldukça önemli bir konu.”

Sonuçta kurum, Google’a Enel X ve diğer uygulamalar için Google’ın geliştirme araçlarını açması talimatı verdi. Ayrıca, yetkili kurum bu kararın uygulanıp uygulanmadığını bağımsız uzmanlarca takip edeceğini ekledi. Böylece Google bu konuda işbirliği yapmaya zorlanmış oldu.

Diğer haberler:

>> Otomotiv üretimi artmasına rağmen fiyatlar neden düşmüyor: İlginç raporlar geldi

>> Temiz Enerji İçin Akıllı Şebeke Şart: Elektrik Şebekeleri Akıllı Hale Gelecek

 


CEVAP VER