Tencent ve Xbox Oyun Stüdyoları Birlikte Oyun Geliştirecek

Xbox ile ortaklık kuracak ve ismini sıkça duymaya başlayacağımız TiMi’yi tanıyalım

Yapılan duyuruyla Tencent ve Xbox Oyun Stüdyoları yeni bir oyun deneyimi üzerine ortaklık edeceklerini açıkladı. Böylece mobil ve konsol dünyasının iki dev yapımcısının ortak projeleri gündeme gelmiş oldu.

Tencent’e ait TiMi isimli oyun stüdyosu Xbox Oyun Stüdyoları ile ortaklığa gittiğini açıkladı. Kısacası oyun dünyasının farklı dallarında uzman iki firma yeni bir oyun deneyimi için ortaklığa gitti. Fazla detaya yer verilmeyen açıklamada 2021 yılı içinde ortaklık detaylarının paylaşılacağı sözü yer aldı. Açıklamada TiMi şunları söyledi:

“Bugün, Tencent TianMei Stüdyo Grubu Xbox Oyun Stüdyoları ile derin bir ortaklığı başlattığını duyuruyor. Böylece iki grup deneyimlerini ve işbirliğinden doğacak avantajları paylaşacaklar.

Xbox Oyun stüdyoları oyun endüstrisinin dünyadaki en büyük markalarından biri. Konsol, bilgisayar ve mobil cihazlardaki her oyuncuya hitap eden yapımları var. Stüdyo, ayrıca en eski oyun serilerinden bazılarını yapıp, yayınlayan firma.

TiMi olarak Tencent için yüksek kalitede oyun araştırma geliştirmesi ile uğraşıyoruz. Bununla birlikte oyunculara daha iyi bir deneyim sunma amacımız var. Bu stratejik ortaklık ile birlikte Timi çok daha yönlü ve derin bir işbirliğine dahil oluyor. Xbox Oyun Stüdyoları ile birlikte benzersiz bir oyun deneyimi ortaya koyma amacındayız.

Tencent Timi Stüdyo Grubu ve Xbox Oyun Stüdyoları arasındaki bu ortaklığın detaylarını yıl içinde bir toplantı ile açıklayacağız. Yani beklemede kalın!”

Xbox ile ortaklık kuracak ve ismini sıkça duymaya başlayacağımız TiMi’yi tanıyalım

TiMi oyun stüdyosu 2008 yılında Shenzhen’de hayatına başladı. Şimdi ise Çin’in birçok farklı kentlerinde ofisleri bulunan ve hatta Los Angeles’a sıçrayan bir şitket haline geldi. Bu firma özellikle mobil oyunlar üzerindeki çalışmalarıyla tanınıyor. Arena of Valor bu firmanın önemli oyunlarından biri. Dahası son olarak Call of Duty Mobile da yine bu firmanın elinden çıktı. TiMi güncel olarak ise Pokemon Unite üzerinde çalışıyor. Bu oyun Nintendo Switch’in yanında Android ve iOS’a de gelecek.

Bu ortaklığı yorumlayacak olursak Xbox’ın buradaki amacını kolayca okuyabiliriz. Konsol ve bilgisayar tarafında popüler olan yapımlarını firma mobil tarafa da taşımak amacında. Microsoft birçok denemeye sahip olsa da mobil tarafta pek de başarılı olamadı. Bu yüzden oyunların mobile uzman ellerde taşınması bu durumu tersine çevirmek için iyi bir yöntem.

Firmanın bulut oyun servisi xCloud için de bu ortaklık işlevsel olacaktır. Kısacası Tencent’in en önemli mobil oyun stüdyosu Microsoft’a elinde olmayan şeyleri vadediyor. Diğer yandan Microsoft’un değerli yapımları da Tencent için çok iyi bir çalışma alanı.

Diğer haberler:

>> BioShock Infinite Geliştiricileri Oyunu Yapmanın Zorluklarından Dert Yandı

>> Resident Evil Village’taki Bazı Yaratıklar “Çalıntı” Mı?