Xiaomi Kara Liste Şokundan Sonra İyi Haberler Alıyor: ABD İle Arası Düzelecek Mi?

Xiaomi vs Apple mücadelesinde

Xiaomi kara liste şokundan sonra uzun bir süre kendisine gelemez diye düşünüldü. Fakat ABD konuyla ilgili yeni bir karar aldı. Hadi gelin bütün detaylara birlikte göz atalım.

Akıllı telefon şirketleri arasında büyük bir mücadele var. Bu mücadele sadece Avrupa veya ABD Merkezli üreticiler arasında geçmiyor. Aynı zamanda Asya, sektörün tüm iplerini elinde tutuyor. Bu durum karşısında ABD pek sessiz kalmıyor. Kimi zaman cezalandırma yöntemini kullanıyor. İlk etapta bu yöntem Huawei üzerinde denedi.

Dünyanın en büyük akıllı telefon devleri içerisinde yer alan Huawei, kısa bir süre önce ABD kara listesine alınmıştı. Şu anda bile buradan çıkamadı ve şirkete hiçbir firma parça sağlamak istemiyor. Daha doğrusu Avrupa ve ABD merkezli şirketler hizmet vermiyor. Xiaomi ise kara liste açıklamasından sonra benzer sorunlar ile karşılaşabilirdi.

Xiaomi kara liste şokundan kolay kolay kurtulamayacak

ABD tarafından Asya merkezli akıllı telefon üreticileri genellikle kötü eleştiriliyor. Mesela Huawei için komünist Çin’in askeri şirketi denilmişti. Bu tüm kaynaklarda yer aldı ve işin açıkçası şirket adeta tepetaklak oldu. Şimdi ise Xiaomi ile ilgili benzer söylemler ifade edildi.

Xiaomi kara liste

Yeni gelen haberlere göre ABD bu tutumundan vazgeçti. Mahkeme belgeleri doğrultusunda yapılan açıklamalarda ABD ve Xiaomi şirketlerinin anlaştığı ifade ediliyor. Yani firma ABD kara listesinden çıkacak. Huawei ile aynı kaderi paylaşmaması büyük bir şans diyebiliriz. Şimdilik anlaşmanın detayları hakkında hiçbir açıklama yapılmadı.

Xiaomi kendi dünyasını yaratıyor

Akıllı telefon üreticileri arasında başka bir yere sahip olan Xiaomi şirketi, kendi dünyasını yaratmaya çalışıyor. Bildiğiniz üzere Huawei tarafından Harmony OS işletim sistemi kurulmuştu. Bu işletim sisteminin temelleri çok önceden atılmıştı. Xiaomi ise benzer bir sistem izliyor.

Kendi ekosistemini yaratmak isteyen bu şirket böylece ABD kara listesine alınsa bile ayakta kalmaya çalışıyor. Şimdilik bunu yapmasını gerektirecek herhangi bir sebep yok. Ancak yine de firma temkinli yaklaşıyor.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Bill Gates Paylaşımı Ortalığı Birbirine Kattı: Dünyanın En İlginç Reklamı

>> MIUI 13 Özellikleri Ortaya Çıkmaya Başladı: Çok Şaşıracağınız Detaylar Var