Japonya’da İnsanlar Yorgunluktan Ölmesin Diye Yeni Bir Model Oluşturuldu

2022 asgari ücret talebi

Dünyanın en fazla çalışan ülkelerinden Japonya’da insanlar yorgunluktan ölmesin diye yepyeni bir model hayata geçiriliyor. Bu model kapsamında çalışanların sağlıkları korunmak isteniyor. İşte yeni çalışma modeli ile ilgili tüm detaylar.

Tüm dünyada Asyalılar sürekli olarak çalışan insanlar gibi görülüyor. Hatta Japonya denildiğinde akıllara ilk olarak sürekli çalışan ve asla disiplini bozmayan insanlar geliyor. Bu her ne kadar olumlu gibi görünse bile aslında bazı sağlık problemlerine neden oluyor. Japonya bu konuda önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Ortaya çıkan iş yükü nedeniyle Japonlar çok büyük zorluklar yaşayabiliyor uyku düzenleri bozulan birçok kişi metroda uyurken yakalanıyor. Onların adeta robot gibi görülmesi insan olmadıkları anlamına gelmiyor. Düzenli olarak uyumaları ve hayatlarına vakit ayırmaları gerekiyor.

Japonya’da insanlar yorgunluktan ölmesin diye bakın hangi karar alındı

Yapılan yeni çalışma planı ile birlikte 5 gün yerine Japonlar sadece 4 gün çalışacak. Böylece geriye kalan bir gün ailelerine veya kendilerine ayrılacak. Çocuklarıyla oynaması ve yaşlı bakması gereken çalışanlar ise yeterli vakit kazanmış olacak. Kısacası çalışanlar için çok daha insancıl bir ortamın konuşacağını söyleyebiliriz.

Esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma gibi gelişmeler ile birlikte Japonya’da iş yaşamı büyük ölçüde düzene girmişti. Eskisi kadar çalışmayan birçok kişi hem kendisine hem de ailesine vakit ayırabiliyor. Ayrıca eğitim seviyelerini yükseltmeleri ve ek işlerde çalışmaları onların ekonomik durumlarına da katkı sağlıyor.

Japonya’da iş gücü krizi yaşanıyor

Şu sıralar Japonya’da iş gücü krizi var. Ülkede özellikle bazı sektörlerde çalışan birilerini bulmak biraz daha zor. Japonlar çalışma konusunda azimli olmalarına rağmen dışarıdan göç almaya bağımlı. Genç nüfusun az olması işgücü krizine neden oluyor.

Japonya’da iş ve sağlık arasındaki dengenin korunması için bu tür düzenlemeler gerekli görülüyor. Ancak bunun toplum tarafından ne kadar kabul edileceği henüz net değil. Peki sizce çalışma saatleri konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor. Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>>Teknoloji çalışanları yavaşlatıyor mu? İşte büyük Citrix araştırma sonuçları

>> VMware’in Yayınladığı 2021 Global Security Insights Raporu Her Yerde Çalışan İşgücünü Hedef Alan Saldırıların Arttığını Gösteriyor