Joe Biden Teknoloji Dünyasında Neleri Değiştirecek: Türkiye’ye Etkisi Ne Olur?

ABD Başkanı Joe Biden teknoloji

Yeni ABD Başkanı Joe Biden teknoloji dünyasında bazı değişiklikler yaratacak. Bunlar arasından bazıları Türkiye için olumluyken bazıları büyük problemler yaratabilir.

ABD tarihinin en tuhaf başkanlarından bir tanesi olarak bilinen Donald Trump bildiğiniz üzere çok fazla değişikliğe imza attı. Bu değişikliklerin önemli bir bölümü teknoloji ile çok yakından ilgiliydi. Sadece Huawei şirketine yasaklar getirmesi bile burada çok büyük bir etki yaratmıştı.

 ABD Başkanı Joe Biden teknoloji dünyasında Çin düşmanlığını devam ettirebilir

Yeni ABD Başkanı için Çin oldukça büyük bir tehlike anlamına geliyor. Hatırlayacağınız üzere Trump yine Çin ile alakalı çok fazla olumsuz düşünceye sahipti. Bu konuda değişen birşey olmadığını söyleyebiliriz. Otokrasiye sahip olan yönetimler Biden ve ekibinin hedeflerinden bir tanesi olacak. Çin bu nedenle ana hedefler arasında yer alıyor.

Çin’in en büyük şirketleri arasında yer alan Huawei ve ZTE, ABD için büyük bir risk anlamına geliyor. Bu nedenle şimdiden bazı önlemler alınmaya çalışılıyor bile. Trump bu firmayı Google desteğinden mahrum bırakmıştı. Muhtemelen Biden benzer bir politika izleyecek.

Joe Biden gözünü büyük veriye çevirecek

Günümüzde büyük veriler herşeyden daha önemli hale geldi. Cambridge Analytica bunun en bariz örnekleri arasında yer alıyor. Bu skandal nedeniyle şirketlerin ve kurumların veri topladığı daha da açık hale geldi. Özellikle Facebook şirketi bu konuda neredeyse sınır tanımıyor.

ABD Başkanı Joe Biden teknoloji

Son günlerde ortaya çıkan WhatsApp skandalı, böyle bir durumun açığa çıkmış hali diyebiliriz. Joe Biden teknoloji dünyasında büyük veri alanında da bazı farklılıklara neden olabilir. Mesela büyük verinin Rusya ve Çin gibi ülkelerden korunması için daha fazla çaba harcanacaktır.

Joe Biden Türkiye’yi de etkileyecek

Teknoloji dünyasına olan etki Türkiye’de de bazı değişimlere neden olabilir. Özellikle de Biden tarafından Türkiye’ye verilecek cezalar dolar kurunun artmasına ve 8 lirayı aşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ülkedeki teknoloji aletleri çok daha fazla değer kazanacaktır.

Ayrıca Türkiye’nin sosyal medya yasağı getirmesi yine ipleri koparabilir. Joe Biden ABD Başkanı oldu ve herkes özellikle teknoloji alanında vereceği kararları bekliyor. Peki sizce onun teknolojiye etkisi ne yönde olacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Biden Yemin Töreni İçin Snapchat Filtresi Çıkardı

>> Silikon Vadisi Tarih mi Oluyor? Bakın Elon Musk ile birlikte kimler ayrılma kararı verdi?