Kaliteli Gece Uykusu İçin Bunlara Çok Dikkat Edin: Uzmanlardan Bazı Öneriler

Kaliteli gece uykusu

Kaliteli gece uykusu son derece önemlidir. Eğer yeterli seviyede uyuyamazsanız bazı problemler yaşayabilirsiniz. Peki sağlıklı uyku için neler yapılması gerekiyor?

Stresinizi azaltıp kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız kaliteli bir uykuya ihtiyacınız var. Sağlam bir uyku sizleri hastalıklara karşı dirençli konuma yükseltebilir. Ayrıca insanlarla ilişkileriniz önemli ölçüde işlevsel hale gelecektir. İşte tüm bunlar iyi bir uykunun yapabileceği işlerdir.

Kaliteli bir gece geçirmek istiyorsanız öncelikle nefes almada güçlük çekip çekmediğinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Özellikle fazlaca horlayan kişilerin kaliteli bir gece geçirme konusunda daha şanssız olduğunu görüyoruz. Bu nedenle yanınızdaki kişilere horlayıp horlamadığınızı sorabilirsiniz. Ayrıca çok fazla hareket etmek büyük bir öneme sahip.

Kaliteli gece uykusu için huzur şart

İyi bir uyku geçirmek isteyenlerin gece içerisinde pozisyon değiştirmesi son derece yararlıdır. 35 yaş altındaki erkekler kadınlara göre daha fazla pozisyon değiştiriyor. Bu durum uykunun kalitesini önemli ölçüde arttırıyor. Ayrıca daha huzurlu bir gece geçirmenizi sağlıyor.

Kaliteli gece uykusu

Vücut genellikle rahatsız olduğu pozisyonlarda kendisini çevirir. Bu nedenle sürekli pozisyon değiştirmek kötü değil. Ayrıca huzurlu olmanız yine iyi bir uyku için son derece önemlidir. Rahat olmak burada kilit nokta diyebiliriz. Elbette gündemin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde huzurlu olmak pek kolay değil.

Yatak aksesuarlarına dikkat edin

Güzel bir gece geçirmek isteyenlerin iyi bir yastık seçmesi gerekiyor. Baş ve boyun destekli olan yastıklar bu noktada büyük bir önem arz ediyor. Omurgayı kötü bir şekilde etkileyen yastıklardan kesinlikle uzak durun. Yastığın yüksekliği ve şekli de önemli detaylardır.

Kaliteli gece uykusu için oda sıcaklığına ve tuvaletinizi yapıp yapmadığınıza dikkat edin. Mümkün olduğunca oda sıcaklığının 18 derece civarında olmasına özen gösterin. Ayrıca uyumadan önce uzmanlar tuvalete gidilmesini öneriyor. Peki sizce kaliteli bir uyku için daha başka nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Mi Band 6, yeni gelen güncelleme ile uykudaki nefes alma kalitenizi ölçebilecek

>> Uykusuzluk İnsanlara Bakışı Radikal Bir Şekilde Değiştiriyor: Bilim İnsanları Açıkladı