Kaptan Kirk Bu Kez Gerçekten Uzaya Gidiyor

Kaptan Kirk

Kaptan Kirk bu kez gerçekten uzaya gidiyor. Star Trek’te Kaptan Kirk’e hayat veren usta oyuncu William Shetner, bu hafta Blue Origin mekiğiyle uzaya çıkacak.

.

Bilim kurgu denince akla gelen ilk yapımlardan biri Star Trek’tir şüphesiz. Star Trek denince akla gelen ilk karakterler ise Kaptan Kirk ve Spock olur. İşte bu iki unutulmaz karakterden birini, Kaptan Kirk’ü canlandıran usta oyuncu William Shatner, özdeşleştiği karaktere yakışır bir maceraya atılmaya hazırlanıyor. 90 yaşındaki usta oyuncu, bu hafta Jeff Bezos’un Blue Origin girişimi tarafından uzaya fırlatılacak uzay mekiğinin yolcuları arasında yer alacak ve Kaptan Kirk’ün yolundan giderek uzaya yolculuk yapacak.

Blue Origin’in New Shephard adlı uzay mekiği 12 Ekim’de yörüngeye fırlatılacak.New Shephard’ın yolcularından biri de William Shatner olacak. Shatner böylece uzaya çıkan en yaşlı unvanının da sahibi olacak. Shatner aynı zamanda bugüne kadar uzaya çıkan ikinci oyuncu olacak.

Kaptan Kirk Rolüyle Akıllara Kazınan William Shatner, Uzaya Çıkan En Yaşlı İnsan Olacak

Bezos ile birlikte seyahat eden grupta yer alan 82 yaşındaki Wally Funk’ı geride bırakarak uzaya çıkan en yaşlı insan olacak William Shatner’ın uzaydaki yolculuğu fırlatmadan inişe yaklaşık 10 dakika sürecek. New Shephard mekiği fırlatmanın ardından Dünya atmosferini terk edip Alçak Dünya Yörüngesi’ne yani uzay boşluğunun ilk kademesine ulaşacak ve ardından inişe geçmek için manevrasını yapacak.

Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su olan Jeff Bezos’un uzay taşıma şirketi Blue Origin, bu yaz Bezos’un da aralarında bulunduğu yolcularını uzaya göndererek ilk insanlı uzay seyahatini gerçekleştirmişti. Şirketin eski çalışanlarını yolculukların güvenliğine dair uyarlarına rağmen Blue Origin insanlı uzay seyahatlerini hız kesmeden sürdürüyor. William Shatner’ın dahil olduğu 12 Ekim tarihli uçuş da bu yolculukların yeni ayağı olacak.

Bezos’un Blue Origin şirketi bir dönem sadece bilim kurgularda mümkün olan ticari uzay seyahatlerini gerçeğe dönüştürüyor. Kaptan Kirk’ü uzaya götürerek bir hayali gerçeğe dönüştüren şirketin önümüzdeki dönemde başka hangi isimleri uzaya çıkaracağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu Tehlikeli Bir Hal Almaya Başladı: Emekli Astronot Uyardı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here