Kendall Jenner ve kardeşi Kylie Instagram’da sahte kulaklık tanıtıyor

Kendall Jenner ve kardeşi Kylie Instagram’da sahte kulaklık tanıtıyor

kendall jenner instagram

Kendall Jenner dünyanın en ünlü mankenlerinden biri. Kardashian ailesinin üyesi olan Kendall’ın kardeşi Kylie Jenner ile birlikte Instagram hesaplarında sahte kulaklık tanıttığı ortaya çıktı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin sayılı zenginleri arasında bulunan Kendall Jenner ve ailesi yine gündemde; bu kez sahte ürün tanıtmakla! 24 yaşındaki Kendall (Instagramda 136 milyon takipçili) ve 22 yaşındaki Kylie (188 milyon takipçili), toplamda 324 milyon takipçili Instagram hesaplarında sahte olduğu anlaşılan kulaklıkları tanıttı.

Fenomen kardeşlerin sahte Apple Airpods kulaklıklarının reklamını yapması büyük tepki çekti. Zira birçok insanın rol modeli konumundalar ve tanıttıkları ürünlere güvenilmekte. Bu olayın ortaya çıkmasıyla Apple, fikri mülkiyet haklarının ihlal edilmiş olabileceğini söylemesine karşın Jenner kardeşlere dava açmayacağını açıkladı.

Sahte ürün tanıtan sadece Kendall Jenner değil

kendall jenner ve kylie jenner instagram

BBC’de yer alan habere göre, birçok İnternet fenomeni sahte ürünlerin reklamını yapıyor. Söz konusu fenomenler ürünleri doğrudan kendileri pazarlamıyor ve Çin’den getirilerek alıcılara gönderen şirketlerin ürün bağlantılarını paylaşıyor.

Birçok ülkede sahte ürün pazarlayan ve tanıtan kişiler hakkında yasal işlem yapılmasını öngören kanunlar bulunuyor. Ürün tanıtımı hakkında Instagram, fenomenlere tanıtımını yapacağı markaları incelemesi hususunda uyarıda bulunuyor. Ayrıca fenomenlerin ücret karşılığında tanıtım yapmadan önce yerel yasaları da göz önünde bulundurması şart. Yoksa Kylie ve Kendall Jenner gibi birçok ünlü bu tuzağa düşmeye devam edeceğe benziyor.

Tüm bunların yanı sıra alıcılar için de asıl soruna değinmek gerekiyor. Çin’den getirilen sahte ürünler bazen alıcıya ulaşmıyor bile. Teslim edilmediği gibi üstelik para iadesi de söz konusu olmayabiliyor. Zaman zaman bu tür ürünleri pazarlayan markaların İnternet sitelerinin aniden kapandığı da bilinmekte.

Sahte ürün pazarına ilişkin teknoloji devi Apple şirketi dikkat çekici açıklamalarda bulunmuştu. Şirket, aracı şirketlerin sahte ürün satışlarını artırdığını ve asıl üreticilerin bu yolla kimliklerini gizlemeyi başardığını belirtti. Çünkü bu ürünler, ürünü imal etmeyen ve hatta hiç görmeyen “drop shipper” olarak isimlendirilen aracılar tarafından pazarlanıyor. Bunlar, ürünlerin tanıtımı için Kendall Jenner ve kardeşi Kylie gibi sosyal medya fenomenleriyle çalışıyor.

>> Hintli TikTok Fenomeni Bu Kadar Olmaz Dedirtti! İşte O Korkunç Video

>> OPPO Enco W31 İnceleme: Apple AirPods Pro’ya daha ucuz bir alternatif mi?

>> AirPods Pro üretim yeri değişti! Apple’ın üretimi Çin’den kaydırdığı belgelendi


CEVAP VER