Keşfedilmemiş 4 Gizli iPhone Özelliği

Çıkarılabilir bataryalı iPhone

iPhone’lar, Apple ekosisteminin temel taşlarından biri olarak birçok özelliğe sahip, işte sizin için listelediğimiz keşfedilmemiş 4 gizli iPhone özelliği…

Keşfedilmemiş 4 Gizli iPhone Özelliği | “Hey Siri Lumos!” ve “Hey Siri Nox!”

Hepimiz telefonumuzu karanlık ortamlarda veya çekmece diplerinde kaybetmişizdir. Özellikle gece karanlığında telefon bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi olabilir. Neyse ki Apple, bu soruna bir çözüm buldu. Telefonunuzu bulmak için “Hey Siri Lumos!” dediğinizde, iPhone’unuz otomatik olarak el fenerini açacaktır. Böylece telefonunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz. Flash ışığını Siri ile kapatmak isterseniz, “Hey Siri Nox!” demeniz yeterli olacaktır.

El yazılarını metne dönüştürme

iOS 15 güncellemesi ile tüm iPhone modellerine gelen bu yeni özellik sayesinde, herhangi bir kağıt üzerinde yazılmış metinleri kolayca metne dönüştürebilirsiniz. Özellikle üniversite öğrencileri için sevindirici bir özellik olan bu sayede sayfalarca not almak dönemi sona erdi. Bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge adımlarını izleyerek canlı metin özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

keşfedilmemiş 4 gizli iPhone

Gizli tuş telefonunuzun arkasında

Aslında telefonunuzun arkasında gizli bir tuş bulunmuyor. Ancak bu özellik, bu şekilde adlandırılmış. iPhone’larda bulunan “Back Tap” özelliği sayesinde telefonunuzun arka tarafına iki kez dokunarak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Başlangıçta iOS 14 ile tüm iPhone kullanıcılarına sunulan bu özellik, zamanla unutulmaya başlandı. Bu özelliği ayarlar kısmındaki “Erişilebilirlik” seçeneğinin “Dokunma” sekmesinden istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Keşfedilmemiş 4 Gizli iPhone Özelliği | iPhone Clips!

Birçok Apple kullanıcısına “Neden bir iPhone aldın?” diye sorsanız, muhtemelen “iPhone kameraları çok kaliteli!” cevabını alırsınız. Ancak birçok iPhone kullanıcısı, kamerasını tam anlamıyla kullanmıyor.

Apple’ın iPhone kullanıcıları için sunduğu Clips uygulamasını indirerek kameranızın özelliklerini artırabilirsiniz. Artık fotoğraf ve videolarınızda arka planı değiştirebilir ve yeni efektler ekleyebilirsiniz.

Bu gizli özellikler, iPhone kullanıcılarına telefonlarını daha verimli bir şekilde kullanma imkanı sağlıyor. Bu özellikleri keşfederek iPhone deneyiminizi daha da geliştirebilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> iPadOS 17 ile Yeni Özellikler Kullanıcılarla Buluşuyor