Koronavirüs Aşısı Olanların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Risk Ortaya Çıktı

Türkiye'ye uçuşlar iptal

Koronavirüs aşısı olanların dikkat etmesi gereken bazı riskler ortaya çıktı. Bu riske dikkat edilmemesi halinde başkaları da hasta olabilir. Hadi gelin konu ile ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın tamamında büyük bir hızla artış gösteren salgın aşı sayesinde azaltılmaya çalışılıyor. Özellikle mutasyonlar ile birlikte daha fazla kişinin hastalandığı biliniyor. Aşının tüm bu hızlı gelişen salgın sürecini aşağı çekeceği düşünülse bile yine de bilim insanları tarafından farklı çalışmalar ortaya çıkarıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı bu konuda önemli bir detay verdi.

Normal şartlarda aşı olan kişilerin hasta olmaması beklenir ya da en azından bu hastalığı çok düşük sorunlar ile atlatacağı düşünülür. Fakat ortaya çıkan bazı detaylara göre aslında aşının hastalığın yayılmasına etki etmediği ortaya çıktı. Ya da bu etkinin sınırlı kaldığı ifade ediliyor.

Koronavirüs aşısı olanların bulaşıcılığı geçmiyor

Bazı kişiler süper bulaştırıcı olarak tanımlanıyor. Bu tür kişilere virüs bulaşsa bile hasta etmiyor. Sadece çevresindeki insanlara bulaştırarak devam ediyorlar. İşin aslına bakacak olursak son zamanlarda vaka sayılarının artışına en fazla neden olan gruplardan birisi de bunlar oldu.

Koronavirüs aşısı olanların dikkat

Aşının yapılması ise kesinlikle hastalığı başkalarına bulaştırmama düşüncesini ortaya çıkardı. Ancak bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda aslında bulaştırma riskinin olduğu söylendi. Yani aşı nedeniyle yalancı bir güvene kapılmak pek doğru değil. Virüsü alan kişiler bunu boğazında taşıyarak başka insanlara bulaştırabilir.

Mutasyonlu virüsler bulaşıcılığı artırıyor

Konuyla ilgili çalışmalara devam eden Sağlık Bakanlığı Türkiye’de özellikle tehlikeli 2 büyük varyantın olduğu ifade etti. Şu anda vaka artışlarının en önemli nedeni hiç şüphesiz İngiltere mutasyonu. Bu mutasyon ile birlikte daha fazla kişiye virüs bulaştığı söyleniyor.

Tüm bunlara ek olarak Güney Afrika ve Brezilya varyantları yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de bunların neredeyse tamamı görülüyor. Böyle bir durumda vaka artışları da kaçınılmaz oluyor. Eğer koronavirüs aşısı olduysanız bu tür detaylara dikkat etmemiz gerekiyor.

İlgili Haberler:

>> Evcil Hayvanlara Koronavirüs Bulaşma İhtimali Var Mı? Bilim İnsanları Yepyeni Bir Araştırma Yaptı

>> Bill Gates Koronavirüsün Bitiş Tarihini Verdi: Dünya Ne Zaman Normale Dönecek