NASA Mars InSight Görevi İle Neyi Amaçlıyor: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar

Elon Musk yeni Mars

NASA Mars InSight görevi son dönemlerde büyük bir merak uyandırıyor. Peki bu yeni görev ile tam olarak ne amaçlanıyor? İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Öncelikle NASA bu görevi ile birlikte sadece Mars yüzeyini araştırmak istemiyor. Aynı zamanda yeraltı ve kayalar gibi çeşitli yerlerde yoğun araştırmalar gerçekleştirecek. Önceki Mars uzay aracı çok fazla yeterliliğe sahip değildi. Şimdiki ise mini bir uzay istasyonu gücünde. Bu sayede Mars hakkında birçok soru işareti ortadan kaldırılmak isteniyor.

Bugüne kadar Mars projesinde daha çok yüzey hakkında bilgi elde edildi. Kızıl gezegenin yeraltı dünyası açıkçası pek ortaya çıkmadı. Bu nedenle yeni görevde özellikle yeraltı dünyası daha derin bir şekilde araştırılacak. Venüs, Merkür ve Dünya gibi gezegenlerin nasıl oluştuğu bu görev ile net bir şekilde ortaya çıkabilir.

NASA Mars InSight görevi insanlığa çok şey öğretti

Yapılan araştırmalar ile birlikte Mars gezegeninde çok fazla deprem olmadığı ortaya çıktı. Hatta bu depremlerin genellikle 4 büyüklüğünü pek geçmediği görüldü. Ayrıca gezegende son derece güçlü rüzgarların olduğu daha net bir şekilde görülmüş oldu. Haziran ayında Mars gezegeni sert rüzgarlarla karşı karşıya kalıyor.

NASA Mars InSight görevi

Tüm bunlara ek olarak Mars’ta yüzey dalgalarının olmadığı ortaya çıktı. Sismologlar tarafından yapılan açıklamalarda yüzey dalgalarının neredeyse hiç görülmediği ifade ediliyor. Bu görev sayesinde Mars koloni haline getirilebilecek. Ayrıca insanlığın uzay teknolojileri son derece önemli bir gelişme kaydediyor.

Mars InSight görevi bir süre daha devam edecek

NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre bu görev bir miktar daha devam edecek. Araştırmanın şimdilik ortaya çıkan detayları bu şekilde. NASA özellikle yer altında yapacağı yeni araştırmalar ile birlikte tüm bilgileri genişletmeyi planlıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse bu görevin iki büyük amacı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi Dünya ya da Mars gibi gezegenlerin oluşumunu anlamak. Bir diğeri Mars’ı koloni haline getirmek. Peki siz NASA InSight görevi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> NASA Mars Helikopteri Ne Zaman Uçuşa Başlayacak: İşte Herkesin Merak Ettiği Sorunun Cevabı

>> Koronavirüs Pandemisi Uzay Çalışmalarını Altüst Etti: NASA Büyük Sorunlarla Karşı Karşıya