Koronavirüs Mutasyonu Nedir? Covid19 Kaç Kere Mutasyon Geçirdi?

Koronavirüs Mutasyonu Nedir? Covid19 Kaç Kere Mutasyon Geçirdi?

İngiltere koronavirüs tedavisi
Google News Abone Ol

Koronavirüs mutasyonu haberleri gündemde çok büyük bir etki yarattı. Hatta bu konu Twitter gündemi de oldu. Hadi gelin bu mutasyonun tüm detaylarına birlikte bakalım.

Koronavirüs mutasyonu son zamanların en büyük korkularından bir tanesi oldu. Ancak gelen mutasyon haberleri değerlendirildiğinde, iki büyük kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hemen öncesinde vaka sayılarının 100 milyona doğru büyük bir hızla ilerlediğini de ayrıca belirtmek gerekiyor.

Koronavirüs her geçen gün öldürdüğü insan sayısını da artırıyor. Her ne kadar karamsar bakmamak gerekse bile, yine de durumun ciddiyeti gerçekten de korkunç boyutta. İnsanlık tarihinde görülmüş en büyük salgın olarak kayıtlara geçen koronavirüs, yeni kötü haberlerle ortaya çıktı.

Koronavirüs mutasyonu COVID20 salgınını başlatabilir

Koronavirüs salgını 2 kez mutasyon geçirdi. Bunlardan ilki ABD merkezliydi. Haziran ayında ABD’de meydana gelen değişiklikler nedeniyle, virüs daha bulaşıcı hale geldi. Ancak bu çok ciddi bir etki yaratmadı. Sadece belirli ve sınırlı bir bölgede kaldı.

Koronavirüs mutasyonu

İngiltere’nin Güneydoğusu şimdilerde ikinci mutasyonun ana bölgelerinden bir tanesi haline geldi. Avrupa’da çok sert bir yükseliş gösteren salgın, İngiltere gibi ülkelerde mutasyona uğrayabiliyor. Fakat bu yeni mutasyonlar artık çok daha geniş bir çevreyi etkiliyor.

Bugünlerde Covid-19 olarak bilinen salgın Covid-20’ye dönüştü. Mutasyon geçiren virüs şimdilik sadece İngiltere sınırları içerisinde aktif hale geldi. Ancak ilerleyen zamanlarda virüsün dünyanın tamamına yayılma gibi bir ihtimali bulunuyor. İngiltere’de tıp akademileri ve hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, çok büyük bir değişiklik meydana geldiği söylendi.

Yeni tip koronavirüs eskisine göre en az yüzde 70 oranında daha bulaşıcı. Bugüne kadar hiçbir zaman böylesine yüksek bir bulaşıcılık oranı ortaya çıkmamıştı. Koronavirüs mutasyonu devam ederken karşımıza iki önemli seçenek çıkıyor. Ya İngiltere ile sınırlar tamamen kapatılacak. Ya da aşının herkese yapılması beklenecek.

Mevcut şartlar değerlendirildiğinde sınırların herkese kapatılması açıkçası pek mümkün değil. Bu nedenle yetkililer uzun bir süre daha aşıların herkese yapılmasını bekleyecek. Sizce böylesine bir mutasyona karşı ne tür önlemler alınmalı? Önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüsü Ağır Geçirenlerin Genetiği Ortaya Çıktı Bakın Kimler Bu Hastalığı Zor Atlatıyor

>> COVID20 Laboratuvarda Mı Yapılıyor? Ne Zaman Ortaya Çıkabilir #covid20


CEVAP VER