Koronavirüsü Ağır Geçirenlerin Genetiği Ortaya Çıktı Bakın Kimler Bu Hastalığı Zor Atlatıyor

Koronavirüsü Ağır Geçirenlerin Genetiği Ortaya Çıktı Bakın Kimler Bu Hastalığı Zor Atlatıyor

koronavirüs 3. dalgası
Google News Abone Ol

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, koronavirüsü ağır geçirenlerin genetiği keşfedildi. İşte konu ile alakalı merak edilen bütün detaylar.

Bazıları salgını çok rahat bir şekilde atlatırken kimileri hastaneye kaldırılabiliyor. Hatta bazılarının yoğun bakıma alındığı ve hayatını kaybettiği bile sık rastlanan bir durum olmaya başladı. Bilim insanları neden bazılarının semptom bile göstermeden hastalığı atlatırken diğerlerinin hayatını kaybettiğini merak ediyor.

Yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda, genetik bazı özelliklerin hastalığı atlatmakta son derece önemli olduğu görüldü. Bundaki en önemli etkinin genetik şifrelerde mevcut bir eksiklik olduğu görüldü. Bilim insanları tarafından belirlenen bu genetiğe sahip olanlar, hastalığı çok daha rahat atlatabiliyor.

Koronavirüsü ağır geçirenlerin genetiği diğerlerinden farklı

Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, bu hastalığı hafif atanlarla hızlı atlatanlar arasındaki fark bulunmaya çalışıldı. Araştırmaların sonucunda bazı detaylar ortaya çıktı.

koronavirüsü ağır geçirenlerin genetiği

  • Öncelikle buradaki en önemli faktör yaş. 50 yaşın altındaki kişilerde hastalık biraz daha hafif seyrederken 65 yaş ve üzerindeki kişiler ise ağır sonuçlar ile karşılaşabiliyor.
  • Bir diğer önemli faktör tip 1 interferonun bulunup bulunmaması.
  • Beslenme ve bağışıklık sisteminin gücü yine hastalığı atmadaki bir diğer önemli etken.
  • Son olarak akciğerlerde yer alan enzimlerin virüs tarafından kolayca yok edilebilmesi bir diğer önemli etken.

Koronavirüsü ağır geçirenlerin genetiği incelendiğinde, bunlar arasından en önemli faktör tip 1 interferonun varlığı oldu. Bu proteinin varlığı hastaların hayatlarını çok ciddi oranda etkiliyor.

Salgının en çok korkutan yanlarından birisi de hızlı bir şekilde mutasyon geliştirmesi. Her mutasyon geliştiğinde virüs yeni bir hücre tipine saldırıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini iyice tanımaya başlayan virüsün mutasyonları bu bağışıklık sistemine göre şekillendirdiği görülüyor.

Koronavirüsü ağır geçirenlerin genetiği şimdilik önemli bir faktör. Ancak mutasyonların gideceği yöne doğru bunda da bazı değişiklikler meydana gelebilir. Bilim insanları genetik yapıları ayrıntılı bir şekilde incelemeye devam ediyor. 

Sizce bu salgının ağır veya hafif geçirilmesinde hangi faktörler daha etkili? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Çin Yeni Koronavirüs Tedbirleri Alıyor: Tuvalet Kullanımı Yasaklanabilir

>> Cumhurbaşkanı Koronavirüs Kısıtlamaları Konusunda Önemli Açıklamalar Yaptı


CEVAP VER