Kripto Para G7 Zirvesine Geliyor: ABD Başkan Gündeme Taşıyacak

G7 gündemine gelecek olan kripto para birimleri ABD gündemini ciddi anlamda meşgul ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden Kripto Para konusunu G7 zirvesine taşıyacak. Böylece dünyanın önemli ülkelerinin liderleri kripto parası hakkında fikir alışverişi gerçekleştirecek. 

ABD Başkanı Joe Biden, Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında son aylarda pek fazla konuşmadı. Lakin Biden’ın milli güvenlik danışmanının son açıklamaları oldukça dikkat çekti. Jake Sullivan, yaptığı açıklamada Amerikan Başkanı’nın kripto paraların doğurduğu tehditleri G7 zirvesine taşıyacağını söyledi. Sullivan, Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısında şu ifadeleri söyledi:

“Kripto paraların yarattığı zorluklarla yüzleşmemiz gerek. Özellikle fidye yazılımı saldırılarının önüne geçmemiz için bu gerekli. Bu sorun ulusal güvenliğimiz için bir öncelik konumundadır.”

Sullivan ayrıca, ülke yetkililerinin dijital para kaynaklı sorunların G7’de gündeme geleceğini söyledi. Milli güvenlik danışmanı planlarının diğer ülkelere de anlatılması gereken çözümler içerdiğini belirtti. Kripto paranın yasadışı faaliyetlerde kullanılması amacıyla konuyu tartışmaya açacaklarını söyledi.

Ocak 2021’de Biden, eski ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin tarafından önerilen tartışmalı kripto para birimi düzenlemeleri de dahil olmak üzere tüm Federal düzenleyici süreçleri durdurdu.

G7 gündemine gelecek olan kripto para birimleri ABD gündemini ciddi anlamda meşgul ediyor

Kripto para ile yürüyen fidye yazılımı saldırıları ABD gündeminde ciddi yer kaplıyor. Son olarak ülkenin Adalet Bakanlığı saldırılarla toplanmış 2,3 milyon dolardan fazla değerde kripto para ele geçirdi. Kripto para ile fidye alma yöntemi yasal süreçlere takılmadan işlemesi sayesinde suçluların gündeminde. Öğrenilene göre bu kripto para DarkSide isimli bir sanal suç örgütüne ödenen paraydı. Bu örgüt ülkede yakıt kanalı işleten bir firmayı doğrudan hedef aldı.

ABD Adalet Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kripto para birimi Bitcoin’in halka açık kaydı incelenerek bu aktarım tespit edildi. Kolluk kuvvetleri bu sayede birden fazla para aktarımını izlemeyi başardı. Bu sayede yaklaşık 63,7 bitcoinin belirli bir adrese aktarıldığını gördük. Bu takip FBI’ın sahibi olduğu özel anahtarla gerçekleşti. Bu sayede bazı aktarımlar ve adreslerin takibi mümkün oldu. Böylece izinsiz giriş ve kara para aklama ile ilgili mülk izlenebilir, cezai ve hukuki düzlemde el konulabilir.”

Diğer haberler:

>> Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Yaşananlar (1-7 Haziran)

>> En Büyük Anonymous Eylemleri (Video)