Akıllı Telefon Pazarında Lider Kim? Apple mı Samsung mu?

Akıllı telefon pazarında son dönemde işler pek de istenildiği gibi gitmiyor. İnsanlar, kısa aralıklarla telefon değiştirmeye sıcak bakmıyor ve haliyle toplam sevkiyat rakamlarında da düşüşler var. Tabii bunda, insanları yeni bir telefon almaya ikna edecek yeniliklerin eksik olması da önemli bir etken. İşte araştırma şirketi IDC’nin paylaştığı 2022 yılı son çeyrek raporu…

Apple mı Samsung mu? Bu çekişme hâlâ devam ediyor, ama görünüşe göre son dönemde sevkiyat rakamlarında ciddi düşüşler söz konusu. 2022 yılının son çeyreği, yani “tatil sezonu” olarak da nitelendirebileceğimiz dönem, akıllı telefon üreticileri için pek parlak geçmedi. Genelde her sene bu dönemde alışveriş çılgınlıkları yaşanır. Ciddi indirimler ve kampanyalar olur. 2022 senesinde ise, düşüşlerin yaşandığı gözlemlendi. En azından “akıllı telefonlar” özelinde.

IDC’ye göre 2022’nin son çeyreğinde, geçen sene aynı döneme kıyasla akıllı telefon sevkiyatlarında yüzde 18.3’lik bir düşüş söz konusu. Uzmanlara göre bu, 2013’ten bu yana en az sevkiyatın gerçekleştirildiği dönem.

“Peki neden?” diye sorulduğunda, birkaç sebep sunulabiliyor tabii…

Öncelikle, dünya genelinde yaşanan ekonomik sorunlar gösterilebilir. Sonrasında, pek çok kullanıcı, “işe yarar yeni bir özellik olmadığı sürece” mevcut telefonunu kısa sürede değiştirmeye sıcak bakmıyor. En azından 3 sene boyunca aynı telefonla devam etme eğilimi gösteriyor. Tabii pandemi sürecinde yaşanan sorunları da unutmamak gerekiyor.

Akıllı Telefon Pazarında Lider Kim? Apple mı Samsung mu?

Apple, her şeye rağmen akıllı telefon pazarında zirvede olmayı bildi! Samsung da ikinci sırada…

Yukarıdaki tablo, dünya genelinde elde edilen verileri içeriyor. En çok sevkiyat gerçekleştiren 5 üreticiyi görebilirsiniz. Tabii pazar payları ve yıldan yıla gerçekleşen düşüşleri de. Dolayısıyla Apple mı Samsung mu sorusunun cevabını da 4. çeyrek itibarıyla öğrenmiş oluyoruz.

Listenin zirvesinde, 72.3 milyon telefon sevkiyatı ve yüzde 24.1’lik pazar payıyla Amerikalı Apple bulunuyor. Firma, geçtiğimiz sene aynı dönemde 85 milyon adetlik sevkiyat gerçekleştirmişti. Dolayısıyla yıldan yıla bakıldığında, yüzde 14.9’luk bir düşüş söz konusu. Dahası, listedeki 5 markanın hepsi de ekside. Artı performans elde eden bir tane bile üretici yok.

Daha fazla detay için buraya göz atabilirsiniz.

Apple ve Samsung’tan 2023’te neler bekliyoruz? Apple mı Samsung mu?

Apple mı Samsung mu? Aslında bu soruyu defalarca kez duymuşuzdur. En yakın tarihli etkinlik, Samsung tarafında görünüyor. Güney Koreli firma, 1 Şubat’ta The Unpacked etkinliğini gerçekleştirecek ve burada Galaxy S23 ailesini görücüye çıkaracak. Bu ailede, özellikle S23 Ultra için beklentiler yüksek. Ürünün hem gündüz hem de gece çekimlerinde fark yaratan performanslar sunabileceği konuşuluyor.

Apple ise, iPhone 15 ailesini büyük ihtimalle önümüzdeki eylül ayında tanıtacak. Bu modeller, AB ülkelerinin de istekleri doğrultusunda Type-C bağlantı noktasıyla gelebilir. Bu da milyonlarca yeni kullanıcı anlamını taşıyabilir. Firmanın bu kez uygun fiyatlı SE modeli çıkarmayacağı da konuşuluyor.

Peki ya sizce? Apple mı Samsung mu?

>> Samsung Galaxy S23 Ultra İle Çekilmiş Örnek 4K 60FPS Video