Mark Zuckerberg’in Facebook İmparatorluğu Yıkılıyor mu?

Mark Zuckerberg'in Facebook imparatorluğu

Mark Zuckerberg’in Facebook imparatorluğu tarihin en büyük imparatorluklarından bir tanesi olarak biliniyor. Kendisi sosyal medya alanında en büyük tekel konumunda. Hadi gelin yaşadığı büyük çöküşe birlikte göz atalım.

Mark Zuckerberg’in Facebook imparatorluğu her geçen gün daha fazla darbe alıyor. Yaklaşık olarak 14 yıl kadar önce kurmuş olduğu Facebook platformu onun için sadece eğlenceydi. İlkokul arkadaşlarımızı bulalım ile başlayan Facebook maceraları skandallar ile sonuçlandı.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olması çok uzun sürmedi. Pek fazla rakibi yoktu ve bunu avantaja çevirmeyi başardılar. Öyle bir noktaya geldi ki firma kurucusu Mark Zuckerberg Times dergisi kapak fotoğrafı oldu. Geleceği değiştirecek olan genç ifadesi onun için kullanılıyordu.

Mark Zuckerberg’in Facebook imparatorluğu

Yaşanan tüm skandalların ilki Cambridge Analytica ile başladı. Bu skandal firma verilerinin aslında insanları büyük bir tehlikeye sürüklediğini gösterdi. Hemen ardından yaşanan bazı veri sızıntısı skandalları bu platformu en diplere kadar götürdü. Şimdi ise buradan çıkması son derece zor görünüyor.

Facebook

Times dergisine yeniden kapak olan Mark Zuckerberg “Delete Facebook” ile anılıyor. Görebileceğiniz en zorlu zamanlardan geçen şirket ve onun kurucusu belki de bir daha toparlanmayabilir. Elbette şu an firma 2,9 milyar kullanıcıya sahip ve büyük bir güç konumunda. Ancak zaman ilerledikçe hem popülerliği hem de uygulamaları beğenen kişi sayısı azalıyor.

Facebook yeni yollar arıyor

Hatırlayacağınız üzere şirket bir dönem Snapchat platformunu satın almak istemişti. Ancak bunda başarılı olamadı. Instagram ise kolayca pes etti ve satış işlemleri gerçekleşti. Bugünlerde Facebook’tan daha fazla sevildiğini söyleyebiliriz.

Facebook’un yakın rakibi TikTok olarak anılıyor. Daha doğrusu Instagram rakibi TikTok demek daha doğru. Şirket her ne kadar Reels gibi özellikleri getirse bile yine de TikTok popülerliğini yakalayamıyor. Ayrıca birçok kişinin gözünde güven kaybettiğini söyleyebiliriz. Peki siz Facebook ve bağlı platformları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bakalım gelecek bizlere neler gösterecek?

İlgili Haberler:

>> Facebook Kullanan Milyarlarca Kişinin Verileri Çalındı: Rakamlar Dudak Uçuklatıyor. Peki sizin verileriniz çalındı mı?