Market Ürünlerinde Sınırlı Satış Yapılıyor: Kota Uygulaması Geri Geldi

Market ürünlerinde sınırlı satış

Market ürünlerinde sınırlı satış kararı alındı. Böyle bir kararın alınmasındaki en önemli neden ise tedarik sorunları. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Market ürünlerinde sürekli olarak zam yapılıyor. Bu zamların en büyük kaynağı ise dolardaki artış. Her gün çok hızlı bir şekilde artış gösteren kur bir türlü aşağı inmiyor. Şimdilerde 12,8 TL civarında seyreden dolar kuru teknolojik ürünlerin fiyatına da yansımıştı. Şimdi ise iş çok başka bir boyuta ulaştı.

Market zincirleri tarafından yapılan bazı uygulamalara bakılırsa temel gıda ürünlerine kota getiriliyor. Özellikle yağ ve şeker gibi ürünlerde bu çok daha belirgin bir şekilde görülüyor. Milyonlarca vatandaş marketlerde ilginç uyarlar ile karşılaştı. Bu uyarılarda yağ, şeker, un, çay ve süt gibi ürünlerin 1 veya 2 adet ile sınırlandığı görülüyor.

Market ürünlerinde sınırlı satış uygulaması devam edecek

Bazı ürünlerin satışı tamamen durdurulurken kimilerinde ise sınırlı satış uygulaması getirildi. Özellikle yağ ve şeker bu noktada çok daha ön planda. Bazı vatandaşlar heyecana kapılıp fazladan birkaç market ürünü almak istiyor. Marketler büyük ihtimalle bunu durdurmak için böyle bir önlem aldı.

Market ürünlerinde sınırlı satış

Gübre ve zirai ilaç satışlarında ise tamamen bir durdurma söz konusu. Dolardaki sert yükseliş nedeniyle bazı firmalar satışları durdurdu. Türkiye’nin dört bir yanından gönderilen fotoğraflara bakıldığında genellikle yağ ve şeker gibi ürünlerin 1 adet ile sınırlı olduğu uyarıları göze çarpıyor.

Dolardaki oynaklık herkesi telaşlandırıyor

Özellikle dolarda yaşanan oynaklık nedeniyle tüm alım ve satımlarda tedirginlik hakim. Hem alış hem de satış yapanlar ne olacağını tam olarak kestiremiyor. Bu durum aynı zamanda marketlerde sınırlı satış olarak kendisini gösteriyor.

Önümüzdeki günlerde kur fiyatları dengeye oturmazsa bu tablonun devam edeceği tahmin ediliyor. Peki sizce marketler tarafından bu tür kota uygulamaları yapılması doğru mu? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Android 12 Yabancı Marketlerden Uygulama İndirmenizi Sağlayacak: Güvenlik Üst Seviyeye Çıkarılıyor

>> Social Media Awards açıkladı! En iyi Teknoloji Marketi MediaMarkt seçildi