Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Temaslıları İçin Yeni Bir Düzenleme Yaptı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Temaslıları İçin Yeni Bir Düzenleme Yaptı

Türkiye'de aşı yapılacak tarih
Google News Abone Ol

Tüm dünyanın kapanma dönemine girdiği şu günlerde, Sağlık Bakanlığı koronavirüs temaslıları için yeni bir düzenleme kararı aldı. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

Sağlık Bakanlığı’nın her geçen gün açıkladığı yeni veriler ile birlikte, salgının aslında pek iyi gitmediği ortaya çıktı. Günlük olarak 30 bin vakanın görülmesi artık normal karşılanıyor. Tüm bunlara rağmen bakanlık tartışılacak bir karar aldı. Karantina döneminin en ağır zamanlarını yaşadığımız şu günlerde, temaslar için yeni bir düzenleme yapıldı.

Normal şartlarda herhangi birisi eğer koronavirüs geçiren kişiye temas etmişse onun 14 gün boyunca karantinada kalması gerekiyordu. Böylece hem kendisi hem de çevresindeki insanlar virüsten daha etkili şekilde korunabilecekti. Bu sürenin 14 gün olması bazı çevreler tarafından uzunca tartışıldı. Kimileri fazla bulurken kimileri az olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs temaslıları için süreyi düşürdü

Bakanlık tarafından alınan yeni bir karara göre koronavirüs taşıyan kişilere temas edenler bundan sonra sadece 10 gün bekleyecek. Daha önceden bu süre 14 gün olarak belirlenmişti. Bakanlık tarafından alınan yeni karar ile birlikte bu süre düşürüldü.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs temaslıları

Herkes sürenin artırılacağını tahmin ederken düşürülmesi bazıları tarafından tepki çekti. Bazıları ise 10 gün gibi bir sürenin yeterli olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığı koronavirüs temaslılar için ayrıca yeni bir düzenleme daha yaptı. Bu yeni düzenlemeye göre herhangi birisi virüslü başka birisine temas ettiğinde eğer semptom göstermezse 7 gün sonra karantinadan çıkabilir.

Bazı düzenlemeler daha çok çalışan kesim için yapıldı. Bu düzenlemenin yine çalışan kesim için yapıldığı tahmin ediliyor. Ancak her kim olursa olsun veya hangi işte çalışırsa çalışsın kesinlikle 7 günden önce karantinadan çıkmasına izin verilmeyecek. Birçok insanda zaten virüs 7 gün içerisinde kendisini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs temaslılar için alınan kararlar muhtemelen bir süre daha tartışılacak. İlerleyen dönemlerde karantina süresi uzayabilir veya kısalabilir. Peki sizce bu süre yeterli mi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’ye Koronavirüs Aşısı Verilmeyecek İşte Nedeni

>> Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Neler? Aşı Yaptıranlar Anlattı


CEVAP VER