Mavi Ekran Tarihe Karışabilir: Windows 11 Bir Geleneği Bitiriyor

Siyah rengini alan mavi ekran görüntüsünü deneyimlemek mümkün

Windows 11 ile hayatımıza girecek bir başka değişiklik de mavi ekran hatasının siyaha dönüşmesi. Henüz kesinleşmese de görünen o ki jargona giren bu tabir artık “Siyah Ekran” olacak.

1990’lardan bu yana mavi ekran bilgisayar deneyiminin olumsuz da olsa bir parçasıdır. Ne var ki ortaya çıkan bilgiler artık onun yerini “siyah ekran” alacak. Böylece Windows 10’un üzerine çok sayıda geleneksel görseli değiştirecek olan Windows 11’in bir değişikliği daha gün yüzüne çıkıyor.

Microsoft temelli kaynaklara göre Windows hata görselinin geleneksel mavi rengi değişecek. Windows 11’e geçtiğimizde artık bizi siyah renge sahip hata uyarıları karşılayacak. Umarız kimse görmez dediğimiz bu ekranın rengi dışında tasarımı değişmiyor. Üzülen bir yüz ifadesinin aynen kaldığı ekranda taratmak için bir kare kod da yer alacak. Windows 8’den bu yana gelen tasarım korunsa da Windows’un klasiği olan mavi rengin gidişi hayli üzücü. Yine de siyah bir görüntü hatayı gösteren bir ekran için çok daha uygun bir renk.

 Siyah rengini alan mavi ekran görüntüsünü deneyimlemek mümkün

Normalde yeni siyah bir uyarıyı Windows 11 önizleme sürümünde görmek mümkün değil. Ne var ki meraklı kullanıcılar bu yeni ekranı deneyimlemenin bir yolunu buldular. Riskli de olsa bunu denemenin yolu oldukça basit. Kayıt defterinden yapılan bu işlemin nasıl yapıldığını küçük bir araştırma ile bulmak mümkün.

Bu, Microsoft’un hata ekranlarında ilk kez mavi dışında renkleri deneyişi değil. Windows 10’un da önizleme sürümü siyah hata ekranını karşımıza çıkarmıştı. İşte tam da bu yüzden bir süre sonra işletim sistemi gerçek anlamda karşımıza çıkında mavi renkle tekrar karşılaşma şansımız var. Ayrıca Windows 98 ve Vista’da kırmızı renkli hata ekranları da yer aldı. Lakin kırmızı renkli hatalar sadece grafik kartlarını ilgilendiren durumlar için geçerliydi. Ne var ki mavi ekran hatası artık Windows’un 30 senelik bir geleneği haline geldi. Bu yüzden kendisinin olası bir kaybı bizi üzecektir.

Diğer haberler:

>> macOS Yüklü Cep Bilgisayarı Yapan YouTuber Gündeme Oturdu (Video)

>> İş Hayatında Kadınlar vs Erkekler: Çok İlginç Sonuçlar Çıktı