İş Hayatında Kadınlar vs Erkekler: Çok İlginç Sonuçlar Çıktı

Çalışanlara yapılacak zam

Yayınlanan yeni bir rapor üzerinden iş hayatında kadınlar vs erkekler kıyaslaması yaptık. Her iki taraf için bazı tehlikeler ve avantajlar var. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Bundan sadece 2 yıl kadar önce iş hayatı denildiğinde akıllara bir ofis ve düzenli olarak bu ofise gidip gelen kişiler algılanıyordu. Şimdi ise durum değişti. Uzaktan çalışmanın fazlasıyla popüler hale gelmesi hem kadınları hem de erkekleri etkiledi. Bazı değişiklikler olumsuz yönde etki yaratırken kimileri ise avantaj oluşturdu.

İşin aslına bakacak olursak pandemi süreci ile birlikte insanların uzaktan çalışmaya başlaması mutlu edici bir faktör olmuştu. Ancak ilerleyen zamanlarda bunun daha fazla stres getirdiği görüldü. Bu stres ve olumsuz durumları kadınlar ve erkekler eşit paylaşıyor.

İş hayatında kadınlar vs erkekler: Stres ve çalışma ortamı

İş hayatındaki en büyük dezavantajlarından birisi de hiç şüphesiz strestir. İşleri yetiştirme stresinden tutun da üstünüzde yer alan müdürlere hesap vermeye kadar zorlu bir süreç var. SCIKEY Market Network tarafından 2.500 kişiyle yapılan çalışmalar sonucunda stresin ne kadar büyük bir sorun olduğu ortaya çıktı.

iş hayatında kadınlar

Erkeklerin yüzde 59 gibi bir bölümü iş stresini kişisel yaşamlarına yansıttıklarını söylüyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 56 düzeyinde. Yani kadınlar biraz daha iş ve özel hayat ayrımı yapabiliyor. Çalışma ortamı ile ilgili yapılan anketlerde de ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Erkeklerin yüzde 20 gibi bir bölümü çalışma ortamının yeterince destekleyici olduğunu düşünüyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 16.

Çalışırken rahatsız edilme ve gelecek kaygısı

Yapılan çalışmalarda önemli bir sonuç daha var. Erkeklerin yüzde 68’i çalıştıkları esnada rahatsız edildiklerini söylüyor. Kadınlarda bu oran yüzde 77 seviyesinde. Uzaktan çalışma kadınların ev yükünü biraz daha artırmış gibi görünüyor.

Son olarak yapılan ankette gelecek kaygısına yer verildi. Erkeklerin yüzde 60’ı gelecek kaygısı yaşarken kadınlarda bu oran yüzde 27 seviyelerinde. Peki siz ortaya çıkan bu sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Japonya’da İnsanlar Yorgunluktan Ölmesin Diye Yeni Bir Model Oluşturuldu

>> Teknoloji çalışanları yavaşlatıyor mu? İşte büyük Citrix araştırma sonuçları