McAfee rekor fiyata satıldı! Şirket ve John McAfee Hakkındaki detaylar haberimizde

Virüsten koruma ve bilgisayar güvenlik yazılımı üreticisi McAfee , geçmiş satışlarını aşan rekor bir fiyata satıldı.

Güvenlik yazılımı şirketi McAfee, 1987 yılında John McAfee tarafından kuruldu. Bilgisayar ve antivirüs programlarıyla tanınan şirket, 2010 yılında Intel’e 7,68 milyar dolara satılmıştı . Intel daha sonra McAfee adını kullanımdan kaldırdığını ve Intel Security olarak yeniden markalaştırdığını duyurdu.

Daha sonra Mc Afee, halka açık borsaya geri döndü. Temmuz ayında şirketin girişimle ilgili bölümlerinin özel sermaye şirketi Symphony Technology Group ‘a 4 milyar dolara satıldığını söyledi. Daha sonra firmadabn yapılan açıklamaya göre:  Artık tamamen tüketici siber güvenliği konusuna odaklanmak istiyoruz denildi. McAfee

McAfee 14 milyar dolara satıldı!

McAfee bugün, Permira Advisers ve Crosspoint Capital’in ortaklığı olan Advent International’a 14 milyar dolara satıldığını duyurdu. Anlaşmaya göre şirketin 2022’nin ilk iki çeyreğinde el değiştirme kararı aldığı belirtildi.

John McAfee
John Mc Afee

Pek çok kişi, Intel ve Symphony Technology Group ile yapılan anlaşmalardan sonra şirketin ağır bir şekilde kan kaybettiğini düşünüyordu. Ancak son satışla birlikte Mc Afee herkesin düşüncesini şaşırttı denebilir. Yatırım uzmanları da bu görüşe katılarak şirketin geçmiş satışlarından elde ettiği kârın 20 milyar doları aştığını belirtiyor.

Şirket kurucusu John McAfee kripto para dolandırıcılığına mı karıştı?

Yazılım şirketinin kurucusu John McAfee 1987 yılında McAfee Associates adı ile kurduğu şirkette 1994 yılına kadar Genel Müdür olarak görev yaptı. İlk ticari antivirüs yazılımının yaratıcısı olarak da bilinen John Mc Afee 1994 yılında şirketten ayrıldı. McAfee’nin kişisel serveti 2007 yılında 100 milyon dolar ile zirve yaptı. Bu rakamlar 2008 yılı mali kriz öncesi yayınlanan rakamlardı.

Sonraki yıllarda uğradığı zararı telafi etmeye çalışarak kripto paralarla uğraşmaya başlayan Mc Afee, 11 Nisan 2020’de Proof of Stake algoritmasını kullanan Ghost adında gizlilik odaklı bir kripto para geliştirmeye başladığını duyurmuştu.

Ancak proje hayata geçtikten kısa bir süre sonra John Mc Afee projeden ayrıldığını duyurdu. 6 Ekim 2020’de kripto para dolandırıcılığı nedeniyle tutuklandı. McAfee, ABD’ye iade edilmesinin onaylanmasının ardından 23 Haziran 2021’de İspanya’nın Barselona kentinde hapishanede intihar ederek yaşamına son verdi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Haberler

>> John McAfee Hapishanede Öldü: İntihar Olma İhtimali Yüksek