Merkez Bankası Dolar ve Enflasyon Tahminlerini Değiştirdi: Yeni Rakamlar Biraz Korkutacak

Dünyanın en fazla sefalet

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dolar ve enflasyon tahminlerini önemli ölçüde değiştirdi. Yıl sonu beklenti ve tahminleri birçok kişide şaşkınlık yarattı. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Türkiye’nin ekonomisini önemli ölçüde şekillendiren Merkez Bankası düzenli olarak yıl sonu tahminleri yapıyor. Bu tahminler sonucunda bazı beklentiler oluşuyor. Mesela dolar için 8,3 TL tahmini yapılırsa beklenti daha çok o yönde oluyor. Elbette Merkez Bankası’nın mutlaka doğru bir tahmin yapması gerekiyor. Aksi halde güvenilirliği azalacaktır.

Yapılan açıklamalara göre Merkez Bankası 2021 yıl sonunda dolar kurunun 8,92 TL olmasını bekliyor. Şu sıralar dolar 8,6 civarına kadar çıktı. 2021 yılının sonunda bu rakamı çok rahat bir şekilde geçmesi bekleniyor. Ancak ekstra bir durum olması halinde Dolar kuru biraz daha geriye doğru gelebilir.

Merkez Bankası dolar ve enflasyon için olumsuz konuştu

Yapılan açıklamalara bakıldığında 12 ay sonra dolar kuru 9,56 TL olacak. bu açıklamalardan önce Merkez Bankası’nın tahmini 9,37 TL düzeyindeydi. Böylece tahminlerini bir miktar daha yükseltmiş oldu. Ayrıca yıl sonu tüketici enflasyonu ile ilgili de bazı açıklamalar yapıldı.

Merkez Bankası dolar ve enflasyon

Merkez Bankası’nın beklentisi enflasyon ile ilgili yüzde 16,74 düzeyinde. Anketlere bakıldığında yüzde 16,30 seviyelerinin tahmin edildiği görülüyor. Ancak Merkez Bankası bunu bir miktar yükseltmek zorunda kaldı. Böylece hem dolar hem de enflasyon konusunda ortaya umutları kıracak bir tablo çıktı.

Büyüme tahminleri biraz daha artırıldı

Merkez Bankası bazı kalemlerde olumsuz tahminler yürütürken bazılarında ise daha olumlu tablo çizdi. Mesela Türkiye’nin yıl sonu büyüme verileri yüzde 4,2 olarak belirlendi. Bu açıklamadan önce tahminler yüzde 4 seviyesindeydi. Böylece bir miktar yükseliş gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Ne yazık ki akıllı telefon ve bilgisayar fiyatları döviz kuruna fazlasıyla bağlı. Eğer dolar kuru bu şekilde devam ederse cihazlar çok daha pahalı hale gelecek. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> 10 Kat Artacak Altcoinler Belli Oldu: Analistler Bu Kripto Paralara Dikkat Çekiyor

>> FAST Para Transfer Üst Limiti Değiştirildi: Yeni Üst Limit Ne Kadar Oldu


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here