FAST Para Transfer Üst Limiti Değiştirildi: Yeni Üst Limit Ne Kadar Oldu

Asgari ücretten vergi

FAST para transfer üst limiti yeniden değiştirildi. 4 Ağustos 2021 tarihinden itibaren bu üst limit kullanıma açılıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Para transferleri ne yazık ki sadece hafta içi ve gündüz vakitleri yapılabiliyordu. Yeni Merkez Bankası kararları ile birlikte FAST denilen bir sistem getirildi. Bu sistem kullanıcıların diledikleri her zaman ve her saatte para transferi yapmasını sağlıyor. Böylece bankacılık sektörünün önemli bir açığı kapatılmış oldu.

Birçok banka müşterisi paralarını istedikleri zaman aktaramadıkları için zor durumda kalıyordu. Gecenin bir yarısı paraya çok ihtiyacı olan arkadaşınıza veya yakınlarınıza gönderim yapamıyordunuz. FAST isimli bu yeni sistem sayesinde 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz para aktarımı sağlamak mümkün. Fakat bu sistem önemli bir eksiklik barındırıyordu.

FAST para transfer üst limiti yeniden belirlendi

Normal şartlarda böyle bir hizmet için üst limitin çok yukarılarda tutulması gerekiyordu. Fakat vatandaşların alışması için yavaş yavaş üst limit artırıldı. İlk etapta 50 TL olduğu söylendi. Hemen ardından 1000 TL üst limit açıklandı. Son kararlar ile birlikte fonların anlık ve sürekli transferi (FAST) üzerinden 2000 TL göndermenin mümkün olduğu söylendi.

FAST para transfer üst limiti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa uzun bir süre daha bu üst limit geçerli olacak. Böylece sürekli değişen bir sistem yerine kullanıcıların hızlıca alıştığı bir bankacılık ortamı hazırlanacak. En azından Merkez Bankası yetkilileri böyle düşünüyor.

Yanlış işlemlerin önüne geçmek istiyorlar

FAST uygulamasına beklenenden daha fazla başvuru geldi Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre 11,3 milyon vatandaş kolay adresleme sistemi üzerinden kayıt yaptırdı. Açıkçası hiçbir yetkili bu kadar yüksek bir katılım olacağını tahmin edemiyordu.

Merkez Bankası yetkilileri aynı zamanda müşterilerin hata yapmasını istemiyor. Bu sistem üzerinden yanlışlıkla gönderilecek bir para büyük sorunlara neden olabilir. Peki siz uygulamanın üst limiti hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Akbank Kesintisi Müşterileri İsyan Ettirdi: Bankadan Açıklama Geldi

>> DenizBank verimliliğini artırmak için VMware Cloud Foundation ‘ı tercih etti