Messenger Yeni Özelliği Bazı Kullanıcıları Üzecek: Gizlilik Artıyor

Facebook kullanım oranı

Messenger yeni özelliği ile birlikte önemli bir açığı kapatmak istiyor. Şirket ilk olarak 2016 yılında bu uygulama için uçtan uca şifreli mesaj özelliğini getirmişti. Şimdi ise mesajlara yeni bir özellik aktarılacak.

Şu anki adı Meta olan Facebook, birçok yenilik sunmaya çalışıyor. Özellikle Messenger uygulamasında bazı yeniliklere daha fazla önem veriliyor. Mesela şifreli sohbetlerde GIF, tepki özelliği ve çıkartma gibi bazı özellikler desteklenmişti. Tüm bunlara ek olarak mavi tik rozeti almış olan doğrulanmış hesaplarla şifreli sohbet özelliği getirilmişti.

Messenger tarafından kullanıcılara sunulan uçtan uca şifreli sohbetlerde kaybolan mesaj desteği ise büyük bir öneme sahip. Bu özellik sayesinde sadece tek sefer görülebilen mesajlar göndermek mümkün. Burada esas amaç karşı tarafın mesajı sadece bir kere görebilmesini sağlamak. Fakat bazıları ekran fotosu alarak bu kuralı hiçe sayabiliyor.

Messenger yeni özelliği gizlilik sağlayacak

Messenger uygulaması ile ilgili gelen yeni özellik büyük gizlilik desteğinde bulunacak. Uçtan uca şifreli sohbetler için kaybolan mesaj işlevini suistimal etmek isteyenler artık ekran görüntüsü alabilme hakkından yararlanamayacak. Normalde karşı taraf sizin gönderdiğiniz kaybolan mesajlardan ekran görüntüsü aldığında uyarı gelmiyordu. Şimdi ise bu durum değişti.

Messenger yeni özelliği

Yeni özellik ile birlikte kaybolan mesajlarda alınan ekran görüntüleri haber verilecek. Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından aktarılan bilgilere göre kaybolan mesajın ekran görüntüsü alındığı anda uygulama bunu bir bildirim ile karşı tarafa haber verecek. Böylece gizliliğin çok daha fazla korunması amaçlanıyor.

Yeni özellik WhatsApp’ta olmayacak

WhatsApp tıpkı Messenger uygulamasında olduğu gibi kaybolan mesaj özelliğine sahip. Fakat bu mesajı gönderdiğinizde eğer karşı taraf ekran görüntüsü alırsa size haber verilmiyor. Yeni gelen özellik sadece Messenger platformu için kullanılabilir olacak.

Meta genellikle yeni özellikleri tüm uygulamalara aktarmaya çalışıyor. Muhtemelen önümüzdeki aylarda WhatsApp platformu için benzer bir özellik gelecek. Tüm bu yeni özellikleri ve uygulamalar ile ilgili yaşanan gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Hangisi? Signal mi, Messenger mı, Zoom mu, Skype mı, WhatsApp mi?

>> Messenger ve Instagram’a Yeni Özellikler Geldi. Türkiye, Facebook Kullanımında Kaçıncı?