Microlino İki Kişilik 200km Menzilli Elektrikli Araç

Google News Abone Ol

BMW’nin klasik modeli Isetta’dan etkilenerek yapılan Microlino sadece 513 kg ağırlığında bir elektrikli otomobil. Bu minik araç kısa süre içinde üretime başlayacak. 

İsviçreli üretici Micro yeni elektrikli aracının üretimine başlıyor. 1990’da ilk katlanan scooter’ı üreten firma şimdi ise otomobil üretiyor. Microlino olarak adlandırılan bu minik araç, BMW’nin ikonik minik otomobili Isetta’yı örnek alıyor. İlk olarak Micro, “Bir otomobil ortalama 1.2 kişi tarafından ve 35 km mesafede kullanılıyor. Bunun anlamı normal arabalar genel kullanımın %95’i için fazla büyük.” ifadeleriyle araçlarının amacını açıklıyor.

BMW Isetta

Ayrıca, firma araçlarının otomobil ve motosiklet arasında ideal bir karışım olduğunu söylüyor. İki koltuklu Microlino, bunun yanında istatistiki olarak belirlenen doğru alan, menzil ve performansı sunması için yapılan bir araç. Bu amaçla aracın “iki yetişkini alıp üç tane büyük kasa taşıyabileceği” söylendi. Aracın maksimum sürati ise yalnızca 90 km/s.

Küçük yapısına rağmen Microlino benzer boyutlardaki Renault Twizy’den daha fazla mezile sahip. Twizy’nin gidebildiği 125 km mesafe karşılığında bu araç 200 km mesafeyi sunabiliyor. Ve fakat bu araç iki farklı batarya paketi ile sunuluyor. Bu iki seçeneğin kesin kapasiteleri henüz bilinmiyor.

Isetta’ya bir saygı duruşu: Microlino

Büyük ölçüde ilham aldığı Isetta gibi bu aracın da kapısı önde yer alıyor. Bu sayede araç kaldırıma dik şekilde park edilip doğrudan yolcuların kaldırıma inme imkanı var. Ne var ki aracın direksiyonı Isetta’daki gibi kapıya değil zemine sabit halde. 

Maliyet odaklı bu aracın kokpiti minimalist bir yapıda. Ortada yer alan minik bir ekrandan araç hakkındaki tüm bilgileri alıyorsunuz. Araçta bir eğlence sistemi yer almıyor. Küçük yapısı nedeniyle araç, konsolunda telefonlar ve kablosuz hoparlörler için bir alana sahip.

Bu aracın ilk prototipi 2018’de hazır haldeymiş. Piyasaya çıkan versiyona daha çok benzeyen ikinci versiyon ise daha yakın zamanda hazır hale gelmiş. O yüzden bu araca versiyon 2.0 deniyor. Selefinde yer alan basit borudan yapılan çerçeveye karşın ikinci versiyonda ağırlıktan ödün vermeden preslenen çelik ve alüminyum yapısında bir monokok şasi var. Aracın arka kısmı sürüş güvenilirliği için yüzde elli daha geniş.

Mart ayında aracın yeni prototipleri hazır olacak. Takip eden Haziran’da yola uygunluk yani homologasyon süreci gerçekleşecek. Eylül’de başlayacak üretim sürecinden önce ise Avrupa Birliği onayları da alınacak. Sonbaharda ise aracın ilk örneklerinin yola çıkması bekleniyor.

Diğer haberler:

>> Audi Elektrikli Aracı E-Tron GT Modelini Tanıttı

>> Yeni Tesla Direksiyonu Tasarımı Avrupa’da Onay Aldı


CEVAP VER