Yeni Tesla Direksiyonu Tasarımı Avrupa’da Onay Aldı

Tesla’nın yeni direksiyonu dışında sorunları var
Google News Abone Ol

Tesla yeni tasarladığı direksiyonu ile güncellenen Model S ve Model X araçlarını gösterdi. Bu direksiyonların Avrupa ve İngiltere için yasallığı ise tartışma konusu oldu.

Tartışmalı yeni direksiyon simidi tasarımı Model S ve Model X’in makyajlı versiyonlarında yer aldı. Ancak bu tasarımın yanında yuvarlak direksiyon yine ana seçenek olmayı sürdürecek. Bu durum aynı zamanda birçok kişinin Amerika Birleşik Devletleri dışında tasarımın yasallığını sorguladı.

Bununla birlikte İngiliz basını, Araç Sertifikasyon Kurumu (VCA) ve Ulaştırma Dairesi (DfT) ile görüştü. Bu yüzden Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UN / ECE) Yönetmeliği 79. madde kafa karıştırdı.

Bu yönetmelik, “Yol araçlarına takılan direksiyon sistemlerinin düzeni ve performansı için bir standart oluşturmak.” Amacıyla kullanılıyor. Başlangıçta, otomobilin tekerlekleriyle mekanik bir bağın olmadığı yaygınlaşan “telli sürüş” sistemlerinin düzenlenmesini amaçlıyordu. Bununla birlikte, yönetmelikte direksiyon şeklini belirleyen bir talimat yok.

Birleşik Krallık yönetmelikleri ise binek araçlar için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Tek zorunluluk ise direksiyon kontrolünün bağlantı sağlamlığı ve dönüşte boşluğunun olmaması.

Tesla’nın yeni direksiyonu dışında sorunları var

Direksiyon konusunda haberler iyi olsa da elektrikli araç firmasının sorunları var. Tesla artık araçlarına yerleşik bir arcade oyun konsolu ekledi. Ancak bu İngiltere yönetmeliklerine tam olarak uygun değil. Bu yenlikle herhangi bir koltuktan kablosuz bir kontrolcü ile oyun oynayabiliyorsunuz.

DfT’den konu hakkında bir açıklama yapıldı. “Yasalara göre, sürücüler ekranları yalnızca aracın veya ekipmanların durumu ile ilgili bilgileri görüntülemek için kullanabilirler. Başka bir amaçla kullanılan ekranlar sürüş esnasında sürücüye görünmemelidir.” İfadeleri Tesla’nın özelliğine yönelikti.

Bundan yola çıkarak sürücü dışında biri oyun oynarsa bile oyunun görünebilirliği sıkıntı çıkarıyor. Bu özelliklere sahip araçlar eski kıtaya ulaştı. Ve fakat bu araçların satışa çıkıp çıkmayacağı belirsizliğini koruyor. 

Yenilenen modellerin yaşam alanları oldukça ilgi çekmişti. Önceden dikey olarak bulunan ekran yatay olarak yerleştirildi. Tesla, bu ekranın “olağanüstü yanıt verme” yeteneği olduğunu söyledi. Yolculara ve sürücüye daha kolay erişim sağlamak için tasarlanan bu ekran tamı tamına 17 inç boyutunda. Arka kısımda ise 8 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Bu sayede arkadaki yolcular aracın gelişmiş özelliklerine rahat erişebiliyor.

Diğer haberler:

>> En güçlü BMW araçları belli oldu: İşte merak edilen tüm detaylar

>> Apple Otomobil Direksiyonu Büyük Şaşkınlık Yaratacak!


CEVAP VER