Microsoft Edge Eklentileri Arasında Sonic ve Mario Kart Var

Microsoft Edge güncellemeleri ile Google Chrome'a kafa tutacak. Nasıl mı?

Microsoft Chromium temelli olarak Edge tarayıcısını yeniledi ve artık eklentileri kullanma desteği geldi. Tarayıcının kendi eklenti mağazasında ise bazı klasik oyunların korsan versiyonları göze çarptı. 

Microsoft’un Edge tarayıcısına beklenen eklenti desteği ve mağazası kısa süre önce kullanıma açık hale geldi. Ancak mağazada birçok oyunun yasadışı kopyalarının yer alması göze çarpıyor. Bu oyunlar, Mario Kart 64, Super Mario Bros., Sonic the Hedgehog 2, Pac-Man, Tetris, Cut The Rope ve hatta Microsoft’un kendi oyunu Minecraft. Bu oyunları yayınlayan geliştiricilere baktığımızda hiçbiri tanıdık isimler değil. Bu yüzden oyunların resmi olarak yer olmadığı açıkça belli oluyor.

Bu durumun farkedilmesinin ardından bu oyunlardan bazıları mağazadan kayboldu. Ancak; Sonic, Mario, Pac-Man ve 2048 gibi oyunlar hala duruyor. Flappy Bird, Fruit Ninja, Temple Run ve başka oyunlar da mağazada bulunabiliyor.

Başlangıçta bu oyunlar 10 farklı geliştirici ismiyle yayınlandı. Bunların arasında GamePro Inc., Gamelands, StayReal ve Kday gibi geliştirici isimleri gördük. Yayınlanan oyunlarda oldukça benzer açıklama yazıları görüyoruz. Tanımlamalar da o kadar benzer ki hepsi aynı yerden çıkmış gibi.

Microsoft yasal olmayan tarayıcı eklentileri hakkında twit atıp sildi

Garip biçimde Microsoft’a ait Edge twitter sayfasında bu yasa dışı oyunların önerildiği bir tweet’in görseli ortaya çıktı. Sonrasında ise bu tweet’in sayfada yer almadığını gördük. Bir twitter kullanıcısı eklentiyi yüklemeye çalıştığı ancak garip biçimde oyunun dosyasının bilgisayarına indiğini söyledi. Silinmiş bir tweet’e atılan bu yanıtın bahsettiğimiz silinen twite atıldığını sanıyoruz.

İnternette bulunan telifi terk edilen oyunları internette yasal olarak bulabiliyoruz. Ancak bu bir Nintendo oyunu ve bu firma oyunlarını sıkı sıkıya korumasıyla ünlü. Nintendo oyunlarının dosyalarını paylaşan sitelerle verdiği mücadele ile sık sık haberlere konu oldu.

Tetris oyununun tarayıcı mağazasında yer alan versiyonu bir dosya indirmese bile bir klon versiyona benziyor. Pac-Man eklentisi ise orijinal oyuna benzeyen ve benzemeyen yönlere sahip. Oyunlara yapılan yorumlara bakarsak bazılarının Ekim’e kadar uzandığını görüyoruz. Kısacası Microsoft bu eklentileri uzun süredir fark etmemiş.

Bu oyunları yüklemeye çalışmanın büyük riskler içerdiğini sizlere söylemeliyiz. Bu ilginç konu şu anda Microsoft ve Nintendo tarafından araştırılıyor.

Diğer haberler:

>> Epic Games Ücretsiz Oyun Kampanyası Başlattı: Bu Hafta Hangi Oyunlar Bedava Verilecek

>> TECNO Mobile ‘dan Sevgililer Gününe Özel Teklifler