Microsoft Build 2020’de tanıtılan 4 büyük Azure duyurusu

Microsoft Build 2020’de tanıtılan 4 büyük Azure duyurusu

Microsoft Build 2020

Microsoft Build 2020’de tanıtılan 4 büyük Azure duyurusu ile karşınızdayız. Bakalım bu etkinlikte Azure’un hangi yenilikleri öne çıktı?

Yazılım devi Microsoft, bu yıl Microsoft Build 2020 Konferansı‘nı online olarak düzenlemek zorunda kalmıştı. Koronavirüs salgını yüzünden online olarak düzenlenen bu etkinlikte Microsoft Azure için yepyeni özellikler tanıtıldı. Peki, Azure’un geleceği için oldukça önemli olan bu özellikler neler? İşte Microsoft Build 2020’de tanıtılan 4 büyük Azure duyurusu!

Süper yapay zeka bilgisayarları

Microsoft’un Build 2020’de yaptığı en büyük duyurulardan biri, Azure’da yer alan ve yalnızca OpenAI için geliştirilen dünyanın “en güçlü” yapay zeka destekli süper bilgisayarlarından birinin geliştirilmesi oldu. Microsoft, süper yapay zeka bilgisayarlarının dünyada kamuya açıklanmış ilk beş süper bilgisayardan biri olduğunu belirtiyor.

Microsoft’un süper yapay zeka bilgisayarları; Azure’un bulut altyapısının avantajlarıyla eşleştirilmiş özel bir cihazın tüm avantajlarını sağlayan yapay zeka modellerini eğitmek için özel olarak tasarlandı.

Azure Synapse Link

Microsoft etkinlikte ayrıca, şirketin yakında tüm işletim sistemlerine gelecek olan Azure Synapse Link’i tanıttı. Synapse Link, Azure operasyonel veritabanı hizmetleri ile Azure Synapse Analytics arasındaki engelleri ortadan kaldıran, bulut işlemsel analitik işlemenin (HTAP) bulut tabanlı bir uygulaması olarak karşımıza çıktı.

>> Microsoft eğitim kurumlarına ücretsiz Teams kursları veriyor!

Bu yeni araç, müşterilerin, veri hareketlerini yönetmeden ve işletim sistemlerine yük bindirmeden, tek bir tıklamayla operasyonel veritabanlarında depolanan gerçek zamanlı işlem verilerini elde etmelerini sağlıyor.

Makine öğrenme araçları

Microsoft, müşterilerin model yorumlanabilirliğini geliştirmeyi, adaletsizliği azaltmayı ve veri gizliliğini ve gizliliğini sağlamayı amaçlayarak müşterilerin yapay zeka modellerini daha sorumlu bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak için Azure için yeni makine öğrenme araçları sunacağını açıkladı.

Makine öğrenme araçları, geliştiricilerin, modellerinin adil davranmasını sağlamak için makine öğrenimi yaşam döngüsü boyunca modellerini anlamalarına, korumalarına ve kontrol etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Microsoft, ayrıca bu araçları Azure Machine Learning aracılığıyla kullanılabilir hale getirdi ve GitHub’da kaynak kodları yayınladı.

Microsoft Healthcare

Bildiğiniz gibi şu anda dünyayı etkileyen en önemli konulardan biri sağlık. Milyonlarca insanı etkileyen ve küresel ekonomi üzerinde önemli bir etki yaratan koronavirüs salgını için Microsoft da düğmeye bastı.

Microsoft’un sağlık sektörüne özgü ilk bulut hizmeti olan Microsoft Cloud for Healthcare hizmetlerin bulut tabanlı olarak kullanılmasını sağlıyor.

Microsoft’a göre yeni bulut özelliği; yüksek değerli iş akışlarının yanı sıra derin veri analizlerinde otomasyon ve verimlilik sağlayan mevcut ve gelecekteki yetenekleri bir araya getirecek. Bu sayede veriler daha hızlı ve güvenli bir şekilde işlenecek.


CEVAP VER