Radeon RX 6700 XT Performansıyla Gözdağı Veriyor

AMD Radeon RX 6700 XT ile “ben de varım” diyor

AMD’nin resmen tanıttığı Radeon RX 6700 XT seçilen oyunlarda gösterdiği performansla Nvidia’nın iddialı kartı RTX 3070’in önünde yer aldı. 

AMD en güncel ekran kartı Radeon RX 6070’in özelliklerini paylaştı. Bununla birlikte AMD performans farkını tek ekran kartına düşürdü. AMD ayrıca kartla ilgili sentetik test sonuçlarını da gösterdi.

Kıyaslamalarda Nvidia ekran kartları yer aldı. AMD, iddialı kartının karşısına GTX 1070 Ti ve RTX 2080 Super kartlarını koydu. Bu iki kart da 8 GB belleğe sahip. Yayınlanan ilk görselde AMD’nin söz konusu Nvidia kartlara karşı seçilen oyunlardaki performansı yer aldı. Bu görseldeki testler 1440p çözünürlüğündeki sonuçları gösteriyor.

İkinci görselde Nvidia’nın güncel kartlarıyla yapılan karşılaştırma yer aldı. Kısacası kart rakip tarafın en güçlü ikinci ve üçüncü kartları olan RTX 3060 Ti ve RTX 3070’in 8GB modelleriyle karşı karşıye geldi. Sonuçta AMD kendilerinin mücadeleye döndüğünü müjdeleyen sonuçlar paylaştı.

AMD Radeon RX 6700 XT ile “mücadelede ben de varım” diyor

Rakibin son neslinin temsilcilerine karşı AMD rekabetçi sonuçlar veriyor. Ancak, AMD sonuçlarını gösterdiği oyunları muhtemelen titizlikle seçmiş olmalı. Yine de AMD bu grafikte kartın geri kaldığı oyunlara da yer vermiş. Bu da verilerin güvenilirliğine dair bir işaret.

Kartın diğer sonuçlara nazaran Watch Dogs: Legions sonucu biraz kötü. Kart bu testte RTX 3060 Ti’ın dahi gerisinde bir performansa sahip. Ancak, 62 fps sonucu hala tatmin edici. 6700 XT bununla birlikte Gears 5 ve Cyberpunk 2077’de RTX 3070’in gerisinde.

Yalnız diğer testlerde kart kendini gösteriyor. Assassin’s Creed Valhalla ve Dirt 5’te kart rakiplerine dikkate değer bir üstünlük kuruyor. Diğer oyunlarda ise iki kart kıyasıya mücadele halinde. AMD’nin testlere RTX 3060’ı da eklemesinin sebebi muhtemelen bu. Çünkü genel sonuçta bu kartın 3060 ila 3070 arasında konumlandırmak daha doğru. Nvidia’nın DLSS ve daha iyi ray tracing özellikleri sunduğunu hatırlatmak doğru olur.

Kartın özelliklerinden dikkat çeken bir diğer konuda Cache bellek miktarı. RDNA 2 grafik çiplerinin rakibinden farklılaştığı bir konu da bu. Bu grafik işlemcisinde 96 MD cache bellek yer alıyor.

“Peki Hangisini almalıyım?” sorusuna yanıt vermeye geldi sıra. Bunun cevabı “hangisini bulursanız onu” olacaktır. Çünkü kripto para madencilerinden gelen yüksek talep kartların yok satmasına neden oluyor. Bu yüzden RX 6070 ya da RTX 3060 arasında kararsız olmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz.

Diğer haberler:

>> Intel Oyun Ekran Kartı DG2 Serisiyle Gelebilir

>> Radeon RX 6700 XT ile ilgili ilk haberler geldi