Microsoft Konsol Oyunları Üzerinden Aldığı Payı da Düşürmek Niyetinde!

Microsoft tıpkı Windows’te olduğu gibi Xbox konsol oyunları için aldığı payı da düşürmeyi planlıyor. Özellikle belgelerle ortaya çıkan bu bilgi konsol rekabetini etkileyecek cinsten.

Xbox oyun mağazasından oyun başına aldığı ücreti Microsoft düşürmeyi planlıyor. Eğer bu plan gerçekleşirse oyunlar üzerinden Microsoft’a düşen pay yüzde 30 seviyesinden yüzde 12’ye düşecek. Bu önemli bilgi tüm yazılım mağazalarını yakından ilgilendiren Epic ile Apple arasındaki davanın belgeleri arasında yer aldı. Microsoft’un mağazalarını yakından ilgilendiren bu dökümanın hazırlanma tarihi geçtiğimiz Ocak ayı. Üstelik bu hafta Windows mağaza payının yine bu seviyeye inmesi bu ihtimali ciddi anlamda güçlendiriyor. Ortaya çıkan belgelerde yer alan bilgiler Microsoft’un bu niyetini yine açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Belgelerde yer alan bir tablo, “Tüm oyunların CY21’de 88/12’ye taşınacağı” bilgisini taşıyor. Bu ifade tabii bu haliyle bir şey ifade etmiyor. Bunun anlamı Microsoft’un 2021 takvim yılında bir noktada Xbox işlemlerinde oran indirimi yapacağı. Bu tabloda yer verildiği gibi PC tarafındaki indirim gerçekte de vuku buldu. Bununla birlikte, Xbox tarafı için yapılan bir duyuru şimdilik yok. Şu an Microsoft, Sony ve Nintendo’nun üçü de %30’luk bir payı yapımcı firmalardan alıyor. Eğer Microsoft bu konuda oyun bozanlık yaparsa bu durum kesinlikle her konsol oyuncusu için olumlu olacaktır.

Microsoft belgedeki konsol oyunları hakkındaki detayı yalanladı

Konu ile ilgili firmadan bir sözcü konu ile ilgili basını aydınlattı. Microsoft sözcüsünün ifadeleri oldukça netti:

“Şu anda konsol oyunları için gelir paylaşımını değiştirmeyi planlamıyoruz. Konsol için yayın yapanlar için bir gelir payı değişikliği gündemimizde yok.”

Bu açıklamaların sonucunda Microsoft farklı bir bilgi vermeyi reddetti. Firmanın açıklamasına göre bu belge gerçeği yansıtmıyor. Başka bir deyişle firma belki de bu planları şimdilik rafa kaldırmış durumda.

Ortaya çıkan bu döküman gizlice ele geçmiş bir belge değil. Söz konusu bilgi Epic Games ile Apple arasındaki davanın dosyaları arasında yer alıyor. Hem Epic hem de Apple, tanık olarak Microsoft’un Xbox iş geliştirme başkan yardımcısı Lori Wright’ı davet etti. Bununla birlikte tıpkı gerçekleştiği gibi Micorosoft’un Windows için yaptığı indirimi de gösteriyor. 

Microsoft’un bu dava sürecini yakından takip ettiği oldukça açık. Bu yüzden sene başındaki planların ciddi değişkenlik göstermesi oldukça normal. Bu yüzden firmaların gelecek hamlelerini sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Apple ve Spotify Savaşında Kazanan Taraf Belli Oldu: Büyük Ceza Geliyor

>> Tim Cook Uyardı: Müşteriler Apple Ürünlerini Bulamayabilir!